Kazanmak için taşı: Aktif bir oyna-kazan dalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dappradar tarafından izlenen aktif cüzdanların yarısından fazlası 2022’nin ilk çeyreğinde blockchain tabanlı oyunlara bağlandığından, kazan-kazan (P2E) oyunları kripto endüstrisine hakim olmaya devam ediyor. Axie Infinity gibi oyunlar – geçen ayki felaketle bile Ronin Bridge hack — Pegaxy, Alien Worlds ve diğerleri, son 30 gün içinde milyonlarca dolarlık ticaret hacmi oluşturmaya devam ediyor.

Buna rağmen, bazı P2E oyunlarının sürdürülemezliği, jetonlarının performansında daha belirgin hale geliyor. Bir örnek, Pürüzsüz Aşk İksiri (SLP) hala iç karartıcı seviyelerde olan ve oyunla üçüncü bir ay boyunca etkileşime giren benzersiz cüzdan adreslerinde daha fazla düşüşe neden olan Axie Infinity’dir.

Şimdi, kazanmak için harekete geç (M2E) adı verilen P2E modelinin bir dalı, son zamanlarda kripto hayranlarını cezbediyor. Sektörün yeni moda sözcüğü, kazan-kazan modelini takip ediyor, ancak kullanıcıların fiziksel aktiviteleri için ödüllendirildiği sağlık ve zindelik üzerine odaklanıyor. Genopets ve Dustland Runner, M2E modelini kullanan bazı projelerdir, ancak STEPN şu anda en çok kullanıcıyı cezbetmektedir.

STEPN, kullanıcıların oynamaya başlamak için değiştirilemez jetonlu (NFT) spor ayakkabı satın almalarını sağlayan Solana tabanlı bir oyundur. Kullanıcılar oyunu oynarken, uygulama cep telefonlarındaki GPS aracılığıyla hareketlerini takip ediyor ve onları Green Satoshi Tokens (GST’ler) adı verilen uygulama içi jetonlarla ödüllendiriyor. Bu tokenler daha sonra USD Coin (USDC) veya Solana (SOL) ile takas edilebilir ve kullanıcıların kazançlarını gerçekleştirmelerini sağlar.

Ne hakkında hype?

STEPN’e olan ilgi, 9 Mart’ta Binance’de token satışından bu yana %24.500 değerlenen yönetişim tokeni Green Metaverse Token’ın (GMT) parabolik hale gelmesinden kaynaklanıyor. Risk sermayesi şirketi Sequoia Capital ve diğer Web3 yatırımcıları da STEPN’e yatırım yaparak 5 milyon dolar satın aldı Ocak ayında bir tohum finansmanı turunda GMT değerinde. GMT’nin yükselişi, daha büyük kripto kalabalığının yakaladığı hızlı kullanıcı büyümesine bağlanabilir. Örneğin, STEPN’in Twitter takipçileri bir ay önce 50.000’in biraz altındayken 250.000’e ulaşmıştı.

Başka bir Axie Infinity yapım aşamasında mı?

P2E modelinin ortak eleştirisi, yalnızca en eski oyuncuların ve tabii ki oyun şirketinin son derece yararlandığı piramit şeması öğeleri sergilemesidir. Bunun nedeni, daha yeni oyuncuların eski oyunculardan oyun varlıkları satın almasıdır. Ardından, bu yeni oyuncular daha da yeni oyunculara satış yapar ve böylece herkesin kârlılığının büyük ölçüde gelen oyunculara bağlı olduğu bir ekonomi yaratır. Sonuç olarak, piyasa satıcılarla dolu olduğundan token ve varlık fiyatları düşer.

STEPN, bu sorunları “güçlü” belirteç havuzları aracılığıyla çözmeye çalışır. Yeni bir spor ayakkabı düzleştirildiğinde, basıldığında veya tamir edildiğinde GST yakılır. Kullanıcı kazancındaki düşüşü önlemek için tek başına onarım maliyeti zorunludur. Ayrıca, fiziksel aktiviteyi teşvik ederek sunduğu sosyal faydalar gibi oyun içi öğelere maddi olmayan bir değer atfetmeye çalışır.

Bir diğeri, NFT spor ayakkabılarının sağladığı estetik his. STEPN kısa süre önce Japon spor giyim markası Asics ile ortaklık kurdu ve sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabılarını piyasaya sürdü. Şu anda GST, Mart başındaki fiyatına göre %65’lik bir artış olan 4,41 dolardan işlem görüyor.

Oynamak için ucuz bir oyun değil

Ancak, ortalama Axie Infinity oyuncusu için STEPN oynamak için ucuz bir oyun değildir. Elbette, bir Axie’nin maliyeti 2020’de belki birkaç yüz ABD dolarıydı, bu da bir takım oluşturmak ve oynamaya başlamak için yaklaşık 600 dolar anlamına geliyor. Ama şimdi bir Axie’nin en düşük fiyatı 20 dolardan az. Öte yandan, STEPN ile Solana NFT pazaryeri Magic Eden’e göre bir spor ayakkabının ortalama taban fiyatı, yazı yazılırken 13.67 SOL veya kabaca 1.400 $’dır. STEPN ile karşılaştırıldığında, diğer popüler P2E oyunları da oynamaya başlamak için çok pahalı değil.

Kazanmak için taşı: Aktif bir oyna-kazan dalı

Dolaşmak ücretsiz

STEPN bu yeni oyun alt sektöründe yalnız değil. Genopets, hala beta aşamasında olan bir başka Solana tabanlı oyundur. STEPN’e benzer, ancak daha çok bir rol yapma oyunudur, kullanıcıların oyunda ilerlemek ve Genopet NFT’lerini yükseltmek için fiziksel hareket ve bilişsel çaba kullanmalarına izin verir. Tezos tabanlı Dustland Runner, kullanıcıların antrenmanları aracılığıyla görevleri tamamlayarak DOSE belirteçleri kazanmalarına olanak tanır.

Ancak, STEPN söz konusu olduğunda, büyük soru şudur: Axie Infinity’nin aynı tuzaklarından gerçekten kaçınabilir mi ve oyunu nakit parayla oynamaktan daha ilginç hale getirebilir mi? Başka bir deyişle, sürdürülebilirlik uzun vadede kendi tarafında mı yoksa şu anda olanlar heyecan treninin sadece ilk aşamaları mı?

Cointelegraph’ın Market Insights Bülteni, dijital varlık piyasasını hareketlendiren temeller hakkındaki bilgilerimizi paylaşıyor. Bülten, sosyal medya duyarlılığı, zincir üstü ölçümler ve türevler hakkındaki en son verilere dalıyor.

Ayrıca birleşmeler ve satın almalar, yasal düzenlemelerdeki değişiklikler ve kurumsal blok zinciri entegrasyonları dahil olmak üzere sektörün en önemli haberlerini de inceliyoruz. Bu bilgileri alan ilk kişi olmak için şimdi kaydolun. Market Insights’ın tüm geçmiş sürümleri Cointelegraph.com’da da mevcuttur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kazanmak için taşı: Aktif bir oyna-kazan dalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!