Ünlü ekonomist El-Erian: Kripto paralar da altın da yukarı gider!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomist ve işadamı Mohamed El-Erian, katıldığı bir programda ABD Merkez Bankası’nın %2’lik enflasyon hedefini %3’e çekmesi durumunda kripto paralar ve altının yükseleceğini belirtti. Fed’in para sıkılaştırma politikasına geçen sene geçmesi gerektiğini ancak çok geç kaldığını belirten Erian, “Hedeflerini değiştirme konusunda ikna edildiler. Çünkü tutturamazlarsa güven kaybedeceklerini biliyorlar. O hedef 2’den 3’e çıkarsa altın da kripto paralar da yükselir” dedi.

ABD’li iş insanı ve ekonomist Mohamed El-Erian, ABD Merkez Bankası’nı son dönemdeki parasal sıkılaştırma politikasında geç kaldığı konusunda eleştirdi. ABD medyasından CNBC’nin ünlü programı Squawk Box’a bağlanan Erian, Fed’in enflasyon hedefini tutturmada zorlanacağını çünkü bu konuda geç kaldığını ve bu durumun altın ve kripto paralar gibi varlıklara yarayacağını söyledi.

“Parasal sıkılaştırma geçen sene başlamalıydı”

Fed’in para sıkılaştırma konusunda geç kaldığını ve şu anda bunun sonuçlarını yaşadığımızı belirten El-Erian, Goldman Sachs’ın %35’lik resesyon şansı açıklamasının da çok ciddiye alınması gerektiğini belirtti:

“Piyasalar 3 sorunumuz olduğunu gördüler. Birincisi yüksek ve sürekli devam eden enflasyon, ikincisi Fed’in programının çok gerisinde kalması ve üçüncüsü de enflasyonu yok etmeye giden yolun oldukça dar ve zorlu olması… Bu yüzden büyüme konusunda soru işaretleri çıkmaya başladı. Goldman Sachs, 2 sene içinde bir resesyon oluşma olasılığını %35 olarak gösterdi Bu çok önemli bir oran… Bankaların CEO ve yöneticileri de makroekonomi konusunda endişeliler. Para sıkılaştırma geçen sene başlamalıydı ve şu anda bu geç kalmanın sonuçlarını yaşıyoruz. “

“Fed değiştirirse, altın ve kripto yükselir”

Fed’in enflasyon hedefini değiştirme şansının olduğunu ve bunu sağlayacak olanın da kurumun para sıkılaştırması konusunda geç kaldığını anlaması olacağını belirten ünlü ekonomist şu ifadeleri kullandı:

“Fed’in hedefini değiştirmesine sebep olacak konu, artık o hedefe ulaşamayacaklarını anlamaları olacaktır. Çünkü o hedefe ulaşamadıklarında güven kaybedeceklerini de biliyorlar. Ayrıca frenlere çok sert basarlarsa, sadece kısa dönemli bir resesyona değil, uzun dönemli bir resesyona da sebep olabileceklerini biliyorlar. Birçok insan, onları, enflasyon hedefini %2’den 3’e çıkarmaları konusunda ikna etti. Çıkış yolu olarak bu var ama kolay bir çıkış yolu da değil. Çok zor olacak. Ama çok fazla beklediğinizde her zaman bu olur. Enflasyon hedefi yukarı çekilirse, 2’den 3’e çıkarsa altın da kripto paralar da yukarı gidecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü ekonomist El-Erian: Kripto paralar da altın da yukarı gider!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!