‘Bitcoiners psikopattır’ çalışmasını çürütmek – Kripto Zamanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Psikopatların ve “Karanlık Tetrad” kişilik özelliklerine sahip diğerlerinin kriptoya çekildiğini iddia eden bir araştırma, Otago Üniversitesi’nden bir psikoloji uzmanı tarafından çok zayıf korelasyon gösterdiği için “anlamsız” olarak eleştirildi.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden (QUT) ağırlıklı olarak pazarlama ve reklamcılık geçmişine sahip araştırmacılar, 566 kişiyle kriptoya karşı tutumlarını araştırdı ve sonuçları dört belirli kişilik özelliğiyle ilişkilendirdi: narsisizm, psikopati, Makyavelizm ve sadizm.

Bulgular ilk olarak paylaşılan The US Sun tarafından yayınlandı ve New York Post’un “Bitcoin hayranları kimseyi umursamayan psikopatlardır” diye bağıran manşetiyle ana akım medya tarafından geniş çapta sendikaya bağlandı ve Salon iddia etmek “Dürtüsel psikopatlar kriptoyu sever.”

Ancak, kişilik bozuklukları ve kişilik değerlendirmesi konusunda uluslararası bir uzman olan Otago Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Profesör Martin Sellbom, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, çalışmanın sonuçlarını temelde anlamsız bularak eleştirdi.

“Örneğin, bu sözde ‘karanlık dörtlü’ özellikler ile tutum ve kripto para birimi satın alma niyeti arasındaki ilişkinin gücü gibi rapor ettikleri etkiler, bence çok zayıf, hemen hemen anlamsız.”

Psikopati, Makyavelizm ve narsisizm özelliklerini maksimum beş puan üzerinden derecelendiren, yaygın olarak kullanılan Kısa Karanlık Üçlü (SD-3) kişilik testi, katılımcıların kişiliklerini değerlendirmek için kullanıldı.

Çalışmanın sonuçları, katılımcıların psikopati ve narsisizm puanlarının, psikometrik değerlendirme grubu OpenPsychometrics tarafından belirlenen ortalama seviyelerin altında olduğunu göstermektedir. Katılımcılar psikopati için ortalamanın %2 altında ve narsisizm için ortalamanın %16.7 altında puan aldılar, ancak Machievellism için puanlar %3.6 daha yüksekti.

Ancak Profesör Sellbom, her halükarda, bu araştırma dizisinin “psikopat ve narsisizm hakkında bilgi vermediğini” söyledi ve ekledi:

“Bu literatürde kullanılan ölçüm cihazları, bu bozuklukların tam belirtilerini yakalayamıyor.”

Yazarlar, The Conversation için bir makalede sonuçlarını genişleterek, narsistlerin kriptoyu “geleceğe olan büyük inançları nedeniyle” ve “kendi hayatlarının iyileşeceğine olan güvenleri” nedeniyle sevdiklerini belirtti.

İlişkili: Kripto eleştirmenleri: FUD hiç faydalı olabilir mi?

Görünüşe göre, psikopatlar kriptoya çekildi çünkü “diğerlerinin deneyimlediği yatırım ödüllerini kaçırmaktan korkuyorlar” ve Machiavellianlar kriptoyu seviyor çünkü “politikacılara ve devlet kurumlarına güvenmiyorlar”.

Pozitiflik ve komplo teorilerine inanç gibi diğer özellikler de “kripto hakkındaki karanlık dörtlü yargıları birbirine bağlayabilecek” özellikler olarak ölçüldü.

Ankete katılanların yalnızca %26’sı kripto para birimine sahipken, sahip olmayanların yaklaşık %64’ü yatırım yapmakla “ilgileneceklerini” söyledi.

Sellbom, FOMO gibi özellikleri psikopatiyle ilişkilendirme metodolojisinin, hem kriptoya olan ilgi düzeyinin hem de psikometrik sonuçların aynı anda, aynı kişiden yalnızca bir kez toplanmasının “oldukça bilgisiz” olması nedeniyle kusurlu olduğunu söyledi. araştırmacıların ulaştığı sonuçların “gösterdikleri basit yolla desteklenemeyeceği”ni eklemeden önce.

“Aynı sonuçlara baktığımda, benim yorumum, karanlık dörtlü özellikler ile kripto para birimine yönelik tutumlar ve satın alma niyeti arasındaki ilişki zayıf ve bu özelliklerin kripto para birimi satın alan kişiler hakkında çok fazla anlayış sağlaması pek olası değil.”

Araştırmacıların kendilerinin raporda, bazı medya kuruluşlarının hızlı bir şekilde ilan ettiği şekilde, Bitcoiner’ların psikopat olduğunu öne sürmediklerini belirttikleri belirtilmelidir.

“Tüm kripto alıcılarının Dark Tetrad özellikleri sergilemesini önermiyoruz. Bunun yerine, bu özelliklere sahip kriptoyla ilgilenen bir grup insan üzerinde çalışıyoruz.”

Araştırmacılar, çalışmalarının sınırlamalarını tartışırken, katılımcıların hisse senetlerine, tahvillere veya kriptoya yatırım yapma konusundaki ilgisini ölçerken, çalışmanın bu tür yatırımlara girme niyetlerini ölçerek bir kontrol değişkeni belirleyebileceğini söyledi.

Profesör Sellbom, “Psikopati ve narsisizm üzerine pek çok uzman, bu sözde karanlık kişilik literatürünü sorguluyor,” dedi, “çünkü araştırmacılar, kullanılan ölçümlerin önerdiğinden çok daha karmaşık olan bu kişilik bozukluklarını gerçekten araştırmıyorlar.”

Çalışmanın yazarları, QUT pazarlama profesörü Brett Martin; QUT Reklamcılık ve Pazarlama Okulu’nda kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Di Wang; Jun Yao, pazarlama alanında kıdemli öğretim görevlisi, Macquarie Üniversitesi; Carolyn Strong, pazarlama ve strateji profesörü, Cardiff Üniversitesi; ve Polymeros Chrysochou, pazarlama profesörü, Aarhus Üniversitesi.

Yazarların pazarlama ve reklamcılıktaki geçmişi göz önüne alındığında, bir çalışmanın sonuçlarını kitle iletişim araçlarına hitap edecek şekilde nasıl çerçeveleyeceklerini anlamaları mümkün görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Bitcoiners psikopattır’ çalışmasını çürütmek – Kripto Zamanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!