Hyperledger’dan Karen Ottoni ile bir röportaj

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hyperledger ekosistem direktörü Karen Ottoni, Paris Blockchain Haftası sırasında Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Kripto para, blockchain için sadece bir kullanım durumudur” dedi.

Blockchain için uygulanabilir fikirlerin listesi, “tedarik zinciri ve ticaret, finans ve sermaye piyasaları, yeşil tahvilleri tokenize etmek ve gayrimenkulleri tokenize etmek” dahil olmak üzere çok sayıda ve büyüyor.

Ottoni, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Hyperledger’ın ekmek ve tereyağı, “gıda, balık, elmas, mineraller – tedarik zinciri yönetimi” gibi kurumsal sınıf blok zinciri yazılım projelerini destekleyecek.

Röportajın yapıldığı Paris Blockchain Hafta Zirvesi. Kaynak: Cointelegraph

Hyperledger her sektörde çalışıyor olsa da, Ottoni’ye en çok ilham veren şey, iklim değişikliği ve iklim eylemi üzerindeki etkisidir.

“Cep telefonlarımız için kullanılan minerallerin, cep telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda veya arabalarımızda kullanılan tungstenin sürdürülebilir bir kaynaktan gelip gelmediğini bilmek.”

Blockchain teknolojisi, uzun süredir iklim değişikliğine karşı etkili bir araç olarak selamlanırken, Bitcoin (BTC) üzerine yeni bir düşünce okulu, madenciliği yenilenebilir enerji santrallerinin inşasını teşvik etmenin bir yolu olarak değerlendiriyor.

Ancak uzun zamandır sorulan “Bunun için bir blok zincirine ihtiyacınız var mı?” yetişir. Ottoni, Ruanda’daki bir tungsten madenciliği operasyonunu, bir veritabanından daha etkili olan blok zinciri teknolojisinin başarılı bir uygulaması olarak gösterdi.

“Bir veritabanıyla, onu yöneten kişiye güvenmek zorundasınız. Uzayda birkaç farklı aktör var – şirketler, rafineriler, hükümetler – ve daha da önemlisi, bunların hepsi birbirine ille de güvenmeyen aktörler.”

Ottoni, bu aktörlerin, iyi ya da kötü, “daha önce görünür olmayan paylaşılan verilerin ve paylaşılan işlemlerin görünürlüğünden yararlanacağını” açıkladı.

Ancak yine de dezavantajlar var. Ottoni, “Kötü veri girişi, kötü veri çıkışıdır,” diye kabul etti. Bugüne kadar Hyperledger, diğer büyük şirketlerin yanı sıra IBM’in de ilgisini çekti.

Çoğu merkez bankasının şu anda düşündüğü merkez bankası dijital para birimlerine gelince, Ottoni bunların “varlıkların dijitalleştirilmesinin evrimi” olduğunu açıkladı. Ottoni genişletti:

“Bence bu [CBDCs] karışımın bir parçası olacak. Orada bir değer önerisi olduğu için kripto para birimleri olacak. Stabilcoinler ve bir merkez bankası olmaya devam edecek.”

Örneğin, CBDC’ler doğal bir felaketin ardından anlamlıdır: “Bir kasırgadan sonra CBDC’ler fonların hızlı bir şekilde dağıtılmasına olanak tanır.”

Blok zincirinin geleceğine gelince, Ottoni, “birlikte çalışabilirliğin” en acil endişesi olduğunu açıkladı – mutlaka blok zincirler arasında değil, fikirleri paylaşan ve daha etkili işbirliği yapan geliştiriciler, düşünürler ve ekipler açısından.

Nihayetinde “bu araçların işe yaradığını test etme, kanıtlama ve gösterme” konusunda daha fazla örnek olması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hyperledger’dan Karen Ottoni ile bir röportaj

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!