Web3’ü gerçeğe dönüştürmek için merkezi olmayan telekomünikasyon neden gereklidir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya, halka açık interneti en iyi ulaşım ağı ve günlük rutinlerinin omurgası olarak biliyor. Bununla birlikte, yakından bakıldığında internet mükemmel olmaktan çok uzaktır ve birçok kişi ağın güvenilmez olduğunu ve kullanımının zayıf güvenilirlik ve performans sorunlarıyla eş anlamlı olduğunu düşünmektedir. Bu hatalar bir zamanlar gözden kaçmış olsa da, yaklaşmakta olan Web3 devrimi, birçok kişinin mevcut internet altyapısının meta veri tabanı, merkezi olmayan finans (DeFi) ve diğer blok zinciri teknolojisi kullanım durumları ile birlikte gelen artan kullanım ve performans gereksinimlerini desteklemekten ne kadar uzak olduğunu fark etmesine yol açtı. .

Yakında her büyük şirket, endüstri ve tüketici deneyimi meta veri tabanı ve beraberindeki teknolojiler tarafından şekillendirilecek. Henüz doldurulmamış en büyük boşluklardan biri, gereksinimleri destekleyebilecek bir ağdır. Ne de olsa, internetin bağlı olduğu merkezi altyapı, halka açık veya güvenilmez değil, blok zinciri liderliğindeki dijital alemin başarmayı umduğu şeyin doğrudan ihlalleri.

Bu endişeleri göstermek için, kullanıcıların önce veri yönlendirme sistemini düşünmeleri önerilir. Bu sistem, 1980’lerdeki başlangıcından bu yana değişmeden kalan bir protokol ve telekom devleri arasındaki eşler arası ilişkiler tarafından yönetilen rotalar kullanır. Günümüzde internet veri yönlendirmesi kullanıcı tarafından değil, merkezi bir grup büyük şirket tarafından kontrol edilmektedir. Şu anda internet verileri optimum performans için yönlendirilmiyor, bu nedenle belirli bir bağlantı tıkandığında veri trafiği birikmeye devam ediyor. Tıkanıklığın etrafından dolaşmaz, bu nedenle kullanıcılar daha düşük internet hızları elde eder ve favori web sitelerine veya uygulamalarına erişilemez. İlk bakışta küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir; bununla birlikte, meta veri deposu da dahil olmak üzere sürükleyici deneyimler, performans açısından optimize edilmiş bir internet olmadan sakat kalacaktır.

Şu anda, maliyeti optimize eden ağ sağlayıcıları ile optimum ağ performansı isteyen veri göndericileri arasında bir uyumsuzluk var. Bu nedenle internet kullanıcıları genellikle mümkün olan en iyi hizmetleri alamamaktadır. Sonuç olarak ağlar, trafiğin mümkün olan en hızlı şekilde iletilmesini sağlayan yönlendirme kararlarını hesaba katmaz ve tıkanıklık veya sansür alanlarından kaçınmak için dinamik seçimler yapılamaz.

Mevcut merkezi kurulumda, internet servis sağlayıcıları, kârlılıklarına fayda sağlamak için veri yönlendirmesini kontrol ediyor. Bazen bu, ister kurumsal ister tüketici olsun, son kullanıcılar için gecikme, paket kaybı veya bağlantıların kesilmesi pahasına olabilir.

Güvenlik için bir temel oluşturmak

İnternetin temeline bir başka bakış, ağın doğal güvenlikten yoksun olduğunu gösterecektir. Genel internet üzerinden gönderilen herhangi bir trafik, 1970’lerde alınan bir karar olan varsayılan olarak şifreleme olmadan yapılır.

Sonuç olarak, güvenlik ve gizlilik, üçüncü taraf şifreleme sağlayıcıları ve diğer güvenlik uygulamaları biçimleri tarafından ele alınmak zorunda kaldı. Geniş bir ölçekte şifreleme uygulamasının göz korkutucu olduğu ortaya çıktı ve anahtarların güvenli bir şekilde dağıtılması için üçüncü tarafa güvenmeyi gerektiriyordu.

Ortaya çıkan merkezi olmayan Web3 ve metaverse modelinde, kullanıcılar şifreleme ve özel anahtar yönetimi için üçüncü taraflara güvenmek istemezler. Açık bir projenin Syntropy çözümü varsayılan olarak yerleşik şifrelemeye sahiptir, bu nedenle özel anahtarları yönetmek için dışarıdan üçüncü taraflara güvenilmez ve tüm trafik, bağlantının bir ucundan diğer uç noktaya kadar tüm yol boyunca özel ve güvenli kalır.

İnternet sağlayıcılara aittir

Ne yazık ki, internet de mülkiyet açısından değişiklikler gerektiriyor. İnternet omurgasını yalnızca az sayıda telekom şirketi kontrol ettiğinden, bugün internet kullanıcılarının çoğunluğu AT&T veya Comcast gibi bir sağlayıcıya güveniyor.

Güç birkaç kişinin elinde toplandığında, yenilik engellenir ve güvenilirlik ve performans en yüksek öncelik değildir. Etkilenenlerin çıkarlarının yüksek maliyetlere ve kullanıcılarının çıkarlarını dikkate almayan yönetişime tabi olması muhtemeldir.

Ağ sorunlarını çözme

Bu sorunları çözme sorumluluğunun başında, Web3 devriminin kalbindeki ağa farklı bir yaklaşım getiren bir proje olan Syntropy yer alıyor. Syntropy, halka açık internetin kendisini geliştirerek ve jetonu NOIA tarafından desteklenen açık bir internet alışverişi yoluyla yeni teşvik mekanizmaları oluşturarak, herhangi bir kullanıcıya özel ağ performans seviyeleri sağlayabilir. Syntropy, interneti kaplar ve onu rekabet halindeki, kendi çıkarlarıyla ilgilenen birçok ağ olarak mevcut durumundan bütünsel, kendi kendini idame ettiren, grup yönelimli bir ağlar ağına geçirerek gerçek Web3’ü ve meta veriyi doğurur.

Teknoloji, güvenlik ve performans optimizasyonunu standart hale getirerek darboğazları ortadan kaldırmayı ve mevcut internetin sınırlamalarını ele almayı hedefliyor. Uygulamada, tek varsayılan internet yolunu, internet üzerinden düzenli olarak ölçülen birden fazla ağ yolu ile değiştirir ve katılımcı trafiğini mevcut en iyi yol üzerinden hedefine otomatik olarak iletir.

Syntropy, bu önemli ağ geliştirmelerini, Web3 için bir katman-0 protokolü olan Syntropy’nin DARP’ından yararlanan küresel bir spor bahisleri ve oyun devi Entain ile göstermiştir. Entain o zamandan beri verileri en iyi performans gösteren yollardan yönlendirerek ağ performansında bir gelişme kaydetti ve bu da son kullanıcı için daha iyi bir deneyim sağladı.

Sorumluluk Reddi Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz tüm önemli bilgileri sağlamayı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu taşımalıdır ve bu makale yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Web3’ü gerçeğe dönüştürmek için merkezi olmayan telekomünikasyon neden gereklidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!