Finansal okuryazarlıkla ilgili 3 soru Bitcoiners başarısız oldu: Bank of Canada

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanada Merkez Bankası’ndan yapılan bir araştırma, ankete katılan Bitcoin’cilerin ortalama olarak Bitcoin’e (BTC) sahip olmayanlara göre daha düşük finansal okuryazarlığa sahip olduğunu buldu.

Çalışma, 2016’dan 2020’ye kadar dört yıllık yıllık anketlerden derlendi ve örneklem büyüklükleri 1.987 ile 3.893 arasında değişiyor.

Kanada Merkez Bankası’nın “Bitcoin Farkındalık, Mülkiyet ve Kullanım: 2016-20” başlıklı tam çalışması Salı günü yayınlandı. Araştırmadan çıkan önemli bir sonuç şuydu:

“Bitcoin sahipleri, Bitcoin ağı hakkında sahip olmayanlara göre daha fazla bilgi gösterdiler, ancak finansal okuryazarlığı test eden sorularda daha düşük puan aldılar.”

Ancak, finansal okuryazarlık testi faiz oranları, enflasyon ve hisse senedi/yatırım fonu anlayışına odaklanan sadece üç çoktan seçmeli soruya dayanıyordu. Üç Bitcoin sorusu arz, dijital defter ve ağın hükümet tarafından desteklenip desteklenmediğine odaklandı.

Sınırlı sayıda soru göz önüne alındığında, birinin finansal okuryazarlığını doğru bir şekilde ölçebilecekleri fikri tartışılabilir. Öte yandan, sorular oldukça kolay.

Finansal okuryazarlık ve Bitcoin ile ilgili sorular: Bank of Canada

Kanada Merkez Bankası araştırmacıları, sektörle ilgili ileri eğitim yoluyla potansiyel olarak önlenebilecek birçok risk olduğundan, “finansal okuryazarlık ile kripto varlık piyasasına katılım arasındaki etkileşimin” araştırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bitcoinciler

Veriler, dört yıl boyunca, ortalama Bitcoin hodler’ının 18-34 yaş arasındaki genç erkeklerin demografisinde düştüğünü ve erkeklerin her yıl kadın sayısını en az iki katına çıkardığını buldu. Cinsiyet farkı, kriptonun kısa tarihinde uzun süredir devam eden ve yaygın olarak bildirilen bir konu olmuştur.

“Genel olarak, marjinal etkiler, daha önce tartışılan tanımlayıcı bulgularla tutarlıdır. Raporda, Bitcoin sahibi olma olasılığının kadın, yaşlı ve işsiz olmakla azaldığını, ancak eğitimle arttığını görüyoruz.

Belirli bir Bitcoin hodler türü açısından, rapor, finansal okuryazarlık konusunda düşük puan alan ancak 70.000 dolardan fazla kazanan genç eğitimli erkeklerin en tipik tip olduğunu öne sürüyor:

“Özellikle genç, erkek, çalışan, üniversite diplomasına sahip, hane halkı geliri yüksek ve nispeten düşük finansal okuryazarlığı olan Kanadalıların Bitcoin sahibi olma olasılığı daha yüksekti.”

İlişkili: Araştırma firması, 3,6 milyon Amerikalı’nın 2022’de satın alma yapmak için kripto kullanacaklarını tahmin ediyor

Bitcoin kullanmayanlar

Spektrumun diğer ucunda, finansal okuryazarlık konusunda yüksek puan alanlar “Bitcoin’in farkında olma olasılıkları daha yüksek, ancak ona sahip olma olasılıkları daha düşük” idi.

Özellikle, her yıl en çok oy alan Bitcoin’e sahip olmamak için çalışmada sunulan nedenler, ana cevaplar arasında anlayış eksikliği ve mevcut ödeme yöntemlerinin tatmin edici olmasıyla birlikte, mutlaka Bitcoin karşıtı değildi.

Bu iki nedenden sonra, her yıl bir sonraki en yüksek neden, katılımcıların “hükümet tarafından desteklenmeyen özel bir para birimine güvenmemeleri”ydi.

“2018 ile 2020 arasında, Kanadalılar arasındaki Bitcoin farkındalık ve sahiplik seviyesinin sabit kaldığını görüyoruz: Nüfusun yaklaşık %90’ı Bitcoin’in farkındayken, sadece %5’i Bitcoin’e sahipti.”

Bu çalışmadan “Nakit Alternatif Anketi” olarak adlandırılan bireysel bir anket daha önce Cointelegraph tarafından rapor edilmişti ve rapor, daha düşük düzeyde finans anlayışına sahip Kanadalıların kriptoya yatırım yapma olasılığının iki kat daha fazla olabileceğini öne sürüyordu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finansal okuryazarlıkla ilgili 3 soru Bitcoiners başarısız oldu: Bank of Canada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!