Piyasalar kritik bir haftadan geçerken takip edilecek önemli veriler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Para piyasaları kritik bir haftadan geçiyor. Küresel çapta FED başta olmak üzere merkez bankalarının daha agresif bir sıkılaşmaya gideceğine dair söylem ve yönlendirmeler, küresel büyümenin yavaşlayacağına dair endişeler, devam eden Rusya-Ukrayna krizi ve Çin’de artan vaka sayıları gündemdeki ana risk başlıkları olarak yerini koruyor.

Cuma günü başlayan satış dalgası ABD endekslerinden, Bitcoin ve diğer kripto paralara da sıçradı. Geniş çapta görülen satış baskının ana nedeni Powell’ın Perşembe günü yaptığı konuşmaydı. Açıklamalarda piyasaların risk algısını bozan 2 ana nokta vardı:

  1. Birden fazla 50 baz puan faiz artış mesajı
  2. Enflasyonun %2’lik hedefin üzerine olmasıyla daha agresif tutumu destekler açıklamalar

Pandemi ile başlayan süreçte ABD’nin piyasaya pompaladığı para sonucunda tüm finans sistemi fazla paranın vermiş olduğu rahatlıkla son yılların en yüksek seviyesinde gelen enflasyona sebebiyet verdi. Şimdi ise merkez bankalarının agresif sıkılaşmaya ve faiz arttırmaya gittiği süreçte, piyasalar yeniden ‘risk off’ moduna geçti.

Lider kripto para Bitcoin, yeniden 38.200 dolar desteğine çekilirken fiyatlanmaların kalıcı olup olmayacağı merak edilen konu.

Bu hafta mega sermayeli teknoloji şirketlerinden iyi bilançolar görebilirsek, geri çekilen fiyatlar dipten alım fırsatı olarak karşılanabilir.

Özellikle teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü borsa Nasdaq ve Bitcoin arasındaki yüksek korelasyon sebebiyle büyük şirketlerin bilançolarını yakından takip etmekte fayda var.

Bu hafta, Apple, Google, Microsoft, Amazon, Meta ve Twitter öne çıkan takip edilecek şirketler olacak. Gelebilecek iyi bilançolar ile Bitcoin’de 38.200 dolar desteğimiz iyi şekilde çalışacaktır.

Bitcoin grafiği

Kabaca, 38.000 dolar üzerinde kalabildiği sürece yatayda hareketlerin devam etmesi muhtemel. Yataydaki hareket alanının maksimum seviyesi 42 bin dolar olarak takip edilebilir. Derinleşen satış baskısı durumunda ise Bitcoin ve altcoin‘lerde yeniden aksiyon almak için takip edilebilecek seviyeler 36.400-36.600 olarak belirlenebilir. Yukarı yönlü ise 40.600 üzerine kalmak güvenli liman olarak takip edilecektir.

Ethereum grafiği

Altcoin’ler için belirleyeci unsurlardan olan Ethereum grafiğine baktığımızda ilk olarak fiyatın anlık olarak hemen üzerinde olduğu 2800-2780 seviyelerini takip etmekte fayda var. Yukarı yönlü yeniden 2990 seviyesi -ki burası neredeyse psikolojik direnç olan, 3 bin dolar seviyesi olarak düşünebilir- üzerinde kalması önemli. Yeniden dalga boylarının yükseleceği fiyat hareketlerinin artacağı bölge olarak yayınlarda da konuştuğumuz 3400 (turuncu kutu) üzerinde kalıcı olması market için de kritik öneme sahip. Buradaki geri çekilme 3 bin dolar altında fiyatlanmaya kadar gelmiş durumda.

Derinleşen satış baskısı durumunda ise sırasıyla 2507, 2350 ve 2165 seviyeleri takip edilebilir.

Tether dominans grafiği

USDT.D yani Tether hakimiyeti (piyasadaki paranın yüzde kaçı dolarda diye baktığımız grafik -BTC ile ters korele çalışır- ) yeniden yükseliş eğiliminde. %5.15 seviyesine doğru devam eden Tether hakimiyeti, Bitcoin için satış baskının artması anlamına gelir. Bir süredir %3.8 ile %5.15 arasında geniş bir bantta seyreden USDT.D yeniden üst direnç bölgesine gelmesi durumunda bu seviyede marketi izlemek gerek. Üzerinde bir kapanış satış anlamına geldiği gibi, bu seviyeden daha önce olduğu gibi geri çekilmesi ise kripto paralarda alım fırsatı yaratabilir.

NEAR grafiği

Son zamanlarda güzel fiyatlanmalar yaşayan ve yayınlarda sıkça değindiğimiz Near grafiğine baktığımızda ise en son üzerinde konuştuğumuz seviye 13.5 dolar seviyesinden tepki aldığımızı görüyoruz. 14.6 seviyesi takip edilecek direnç seviyesi karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin üzerinde kalması pozitif olacaktır.

XRP grafiği

Uzun süredir SEC ile arasındaki dava, fiyatı üzerinde de baskı oluşturmaya devam ediyor. Son gelişmelere baktığımızda ise davanın 2023 yılında uzanabileceği işaret edildi. Bu durum SEC davayı kazanıyor anlamına gelmese de XRP yatırımcılarını biraz daha bekletebilir. Teknik görünüme baktığımızda ise şu an bulunduğu destek bölgesi $0.64 (mor kutu) kaybedilmesi durumunda $0.59 ve $0.51 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü ise $0.71 (yeşil kutu) üzerine çıkması fiyat için daha pozitif seviyelere işaret eder.

SHIB grafiği

Ve son olarak popüler meme coin SHIB’e baktığımızda ise, arzın azaltımına yönelik hamleleri (token yakma) pozitif olarak değerlendirsek de fiyata yansımasını henüz göremedik. Bir süredir geniş bir bant içinde hareket eden SHIB bandın alt desteği olan mor kutuya yaklaşmış durumda. Bu bölgenin kaybedilmemesi SHIB fiyatı için kritik. Şu an tepki aldığımız yeşil kutunun üzerinde ise ilk olarak $0.0000235 takip edilebilir. Öte yandan Ethereum balinaları arasındaki popülaritesini hala koruyor.


Ethereum balinalarının TOP 10 pozisyonlarına baktığımızda SHIB 2. sıradaki yerini koruyor. Üçüncü sırada FTX Token yer alırken 9. sırada MATIC dikkat çekiyor.

Yazının sonunda uzun vade metrik olarak değerlendirilen borsalardaki Bitcoin rezervlerine baktığımızda ise sürekli düşüş eğiliminde olduğunu görüyoruz. Bu durum satılmaya hazır arzı azaldığı anlamına geldiği için uzun vade pozitif değerlendirilen bir veri. Yani yine uzun vade fiyatın yukarı gideceğine dair yatırımının inancını ortaya koyuyor diyebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Piyasalar kritik bir haftadan geçerken takip edilecek önemli veriler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!