Q1 2022, kriptoda risk sermayesi faaliyeti 2021’i geride bırakacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022’nin ilk çeyreği, farklı blok zinciri sektörlerinde risk sermayesi faaliyeti açısından benzeri görülmemiş bir büyüme gördü. 2021’de risk sermayedarları altyapıya, değiştirilemez tokenlere (NFT’ler), merkezi olmayan finansa (DeFi), merkezi finansa (CeFi) ve Web3’e 30 milyar dolardan fazla para akıttı. 2022 onu yenecekse, bu çıtayı oldukça yükseltti. 2022’nin ilk çeyreğinde, risk sermayedarlarından gelen sermaye girişleri 14,6 milyar doların üzerindeydi veya geçen yıl tüm sermaye yatırımlarının yaklaşık %48’ini oluşturuyordu.

2022’nin ilk üç ayında yukarıda listelenen beş ana sektörde 500’den fazla bireysel anlaşma yapıldı. Cointelegraph Research, kripto alanındaki büyük VC faaliyetleri hakkında 12 sayfalık bir rapor hazırlamak için anlaşmalar, birleşme ve satın alma faaliyetleri, yatırımcılar ve kripto şirketlerine ilişkin veri tabanını inceledi ve analiz etti.

2021’i geride bırakmak

Kripto para birimleri, blok zinciri ve bu endüstrinin geleceği ile ilgilenen herkes bu raporun içeriğine çok dikkat etmelidir. Risk sermayedarlarının ne yaptığını inceleyerek ve projelere yatırım yapan oyuncuları ve hangi platformlara yatırım yapıldığını bilerek, bireyler zirvede kalmaya ve bilinçli kararlar vermeye yardımcı olabilir.

İnsanların bir ürünü kullanması için harika bir teknolojiden daha fazlasını gerektirir. Tarih, onları başarılı bir şekilde pazara sunmak için doğru pazarlama, yönetim veya sermaye karışımına sahip olmayan harika ürünlerle doludur.

Girişim kapitalistleri, bir projeyi hayata geçirmek için gereken sermayeden daha fazlasını yatırarak bu sorunları çözmeyi amaçlar, aynı zamanda doğru pazarlama ve stratejik yönetim karışımına çözümler sağlayabilecek bir iletişim ağı sağlar.

Tablolar ve infografiklerle birlikte raporun tamamını buradan indirin.

Cointelegraph Araştırma Terminali, Keychain Ventures ile birlikte size 2022’nin ilk üç ayını kapsayan bir rapor sunuyor. Cointelegraph Research’ün 12 sayfalık raporu, 2022’nin ilk çeyreğinde en aktif yatırımcıları, birleşme ve satın almaları, en büyük anlaşmaları ve yeni fonları analiz ediyor.

Rekor kıran anlaşma sayısı ve değeri

2022’nin ilk çeyreği, blok zinciri endüstrisinde benzeri görülmemiş miktarda sermaye girişi gördü. 2021’in başlangıcından bu yana, her çeyrek, bu alana yatırılan toplam sermayeyi sürekli olarak artırdı ve 2022’nin ilk çeyreğinde doruğa ulaşan VC yatırımında 14,6 milyar doların üzerinde bir başlangıç ​​yaptı. Her anlaşmanın ortalama ABD doları değeri de arttı ve şu anda son üç ayda yaklaşık 32,3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bireysel anlaşmaların sayısı da yükselerek önceki rekoru kırdı ve 2022’nin ilk çeyreğinde 500’ün üzerine ulaştı. Alanın uzun süredir risk sermayesi şirketleri olan Bain Capital ve Sequoia Capital’den yeni fonlar çekmesi nedeniyle artışın daha da yükselmeye devam etmesi muhtemel. geleneksel pazarlarda Endüstri ayrıca OpenSea, Coinbase, Fireblocks, FTX ve Blockchain.com gibi uzun süredir kripto oyuncuları tarafından satın almalar yoluyla konsolidasyon gördü. Her durumda, bu stratejik satın almalar, firmaların temel iş tekliflerinin her birinin erişimini genişletir.

Bain Capital ve Haun Ventures gibi yeni kurulan fonlar, esas olarak, ilginç bir şekilde, 2022’nin ilk çeyreğinde en fazla katılımı olan ve her zamanki lider olan DeFi sektörünü geride bırakan Web3 projelerine odaklanıyor. CeFi, tüm farklı sektörlerin işlem sayısı ve sermaye girişleri açısından en az aktif olan olmaya devam ediyor.

En aktif yatırımcılar, 2021’de görülen modellerden farklı olarak yatırımlarını iki veya üç farklı sektör arasında daha eşit bir şekilde dağıtıyor. Bu, potansiyel olarak VC stratejisinin olgunlaştığını gösteriyor; ancak yine de, bu eşit tahsisler DeFi, Web3, NFT’ler ve altyapı genelinde yapılır ve CeFi’ye çok daha az yatırım yapılır.

Q1 2022, kriptoda risk sermayesi faaliyeti 2021'i geride bırakacak

Aktif tohum turları, ancak genişleme turları en fazla sermaye faizini görüyor

Tohum öncesi ve tohum turları, 2,1 milyar doların üzerinde 288 bireysel anlaşmada en fazla VC etkinliğine sahipti. Her başlangıç, blok zinciri için yeni uygulamalar ve önceden oluşturulmuş kuruluşlar için yeni rekabet getirdiğinden, bu turlardaki gelişmeleri izlemek tüm endüstri için umut vericidir.

Genişleme turları çok fazla aktivite görmedi, ancak sermaye girişlerinin 2,5 katının üzerinde, neredeyse 5,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu turlar, genel büyüme potansiyelini ve çoğu VC’nin A Serisi turlar gibi daha önceki aşama yatırımlarından daha az riskli oldukları için para dökmeye istekli olduğu mevcut blok zinciri projelerinin erişimini kapsamaya yardımcı olur.

Blockchain’in doğru insanlara ihtiyacı var

Tüm bu sermaye yatırımının yoğunlaştırdığı bir konu, blok zinciri alanındaki insanlara ve yeteneklere duyulan ihtiyaçtır. Daha fazla şirketin genişleme, yeni ürünler yaratma ve organizasyonlarını çeşitlendirme planları olduğu için, doğru becerilere sahip çalışanları bulmak zorlaşıyor. Cointelegraph Research kısa süre önce Keychain Ventures ve Dragonfly Capital ile röportaj yaptı. Bu konuşmada, endüstriye daha fazla yatırım aktıkça daha da gerginleşecek olan insan sermayesinin darboğazı da dahil olmak üzere birçok konu tartışıldı.

Cointelegraph Research Terminal ve Keychain Ventures’tan üç aylık VC raporları

Rapor, Cointelegraph Research Terminals’in geniş veri tabanından ve Cointelegraph Research ekonomisti Michael Tabone’un analizinden alınmıştır. Michael, ekonomi, işletme, finans, kripto para birimi, blok zinciri teknolojisi ve gelişen teknolojilerle çalışma alanlarında geniş bir geçmişe sahiptir. Michael, Cointelegraph Research’te çalışmanın yanı sıra bir Ph.D. DAO’ların teorisi ve uygulamasına odaklanan tezi üzerinde çalışan aday.

Keychain Ventures, blok zinciri alanında farklı fonlara yatırım yapan bir kripto yatırım firmasıdır. Keychain Ventures, Cointelegraph Research ile birlikte, yakın zamanda bir finansman turundan geçen kripto/blockchain projelerinin yanı sıra VC firmalarıyla üç ayda bir röportajlar sunacak. Bu görüşmeler, tüm tarafların yatırım uygulamalarına ilişkin farklı bakış açılarını ortaya çıkaracaktır.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır ve ne bir yatırım tavsiyesi, ne bir yatırım analizi, ne de finansal araçların alım veya satımına yönelik bir davet değildir. Spesifik olarak, belge bireysel yatırım veya diğer tavsiyelerin yerine geçmez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Q1 2022, kriptoda risk sermayesi faaliyeti 2021’i geride bırakacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!