NFT sektörünün önümüzdeki 2 yıl içinde 800 milyar dolar civarında hareket etmesi bekleniyor: Rapor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT’ler 2014’ten beri kripto para piyasasının bir parçası olmasına rağmen, son iki yılda ilgi ve benimseme hızla arttı. Ağustos 2021’deki zirvesinde, NFT’lerin toplam ticaret hacmi 5 milyar doların üzerine çıkarak kısaca “NFT Yaz” olarak bilinen şeyi başlattı.

Coingecko tarafından hazırlanan bir rapora göre, NFT pazarının önümüzdeki iki yıl içinde 800 milyar dolardan fazla hareket etmesi bekleniyor. Çoğunlukla Asya ve Pasifik’ten yatırımcıları kullanan rapor, 871 katılımcının yaklaşık %72’sinin halihazırda NFT’ye sahip olduğunu ve %50’den fazlasının 5 veya daha fazlasına sahip olduğunu beyan ettiğini vurguladı.

Yatırımcılara gelince, rapor nesiller arasında bir denge olduğunu belirterek, ankete katılan NFT yatırımcılarının %43.6’sının 18-30 yaş arasında ve %45.2’sinin 30-50 yaş arasında olduğunu öne sürdü.

NFT pazarının büyük bir kısmı Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve CryptoPunks gibi popüler koleksiyonlarda yoğunlaşmış gibi görünse de, ankete katılanların %35,8’i oyna-kazan ve metaverse oyunlarıyla bağlantılı NFT’lerle ilgilendiklerini söyledi ve 25 % art NFT’leri tercih ettiklerini belirtti.

Raporda, “Metaverse sektörünün önümüzdeki 2 yıl içinde 800 milyar dolar civarında hareket etmesi bekleniyor ve oyun NFT pazarına en olası giriş noktası gibi görünüyor” dedi.

“Katılımcılarımız, NFT satın almalarının ardındaki birincil motivasyonun “çevir ve kazan” olduğunu belirttiler, ancak yanıt verenlerin 2/3’ü NFT’lerin yalnızca uydurma olduğunu belirtti.

TeleGeography’den elde edilen veriler, dünya çapında halihazırda 7,1 milyardan fazla aktif mobil cihaz olduğunu belirtse de, PC, yatırımcıların %60’ı ile NFT ticareti ve madenciliği için tercih edilen seçenek olmaya devam ediyor. Mobil, yanıtların yalnızca %21’i ile geride kalıyor. Raporda, “Bu, zamana duyarlı NFT darphanelerinde/işlemlerinde gezinmek için bir PC kullanmanın kolaylığına bağlanabilir” dedi.

Yeni veya yaklaşmakta olan NFT projelerini izlemeye gelince, katılımcıların %60’ı Discord ve Twitter’ı kullanmayı tercih ettiklerini söyledi. Asgari fiyatın da değer algısı için önemli olduğu ortaya çıktı. Rapor, satın almadan önce NFT’leri değerlendirmek söz konusu olduğunda, yanıt verenlerin çoğunluğunun (%38,5) taban fiyatla ilgilendiğini ve sırasıyla yalnızca %23 ve %21,8’inin “güçlü topluluk” ve “sanatsal değer/bağ”ı seçtiğini ortaya koydu.

Öte yandan, çoğu piyasa yatırımcısı NFT’lerini satmakla ilgilenmediklerini söyledi. Ankete katılanların %50’den fazlası, bir HODL zihniyetine sahip olduklarını ve takas edilemeyen jetonların oyunlarda önemli öğeler olabileceği bir gelecek gördüklerini vurguladı. Tüm bu yutturmacaya rağmen, NFT’ler çoğu kripto para portföyünün yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor ve katılımcıların %70’i kripto para portföylerinin yalnızca %0-25’ini temsil ettiklerini bildiriyor.

Rapora göre Ethereum, katılımcılar arasında %46,3 ile NFT’ler için baskın zincir olmaya devam ediyor. İkinci sırada %13,8 ile Polygon, ardından %13,5 ile Solana yer aldı. Diğer akıllı sözleşme platformları birlikte, Coingecko katılımcıları tarafından ticareti yapılan NFT’lerin %26,4’ünü oluşturuyordu.

Pazar yerlerine gelince, veriler ticaret faaliyetinin %58,7’sinden sorumlu olan OpenSea’nin hakimiyetini doğruladı. İkinci Solanamart, %10’un biraz üzerinde pazar payına sahipken, LookRare ise %4’ten az bir paya sahipti.

“İlginç bir şekilde, Crypto.com, VEVE Official ve Immutable X, ankete katılanlar tarafından belki de artan önemlerini ima ederek “Diğerleri” altına park edilen en çok alıntı yapılan örneklerden bazıları. LookRare ve X2Y2 ise, cömert teşvik programlarına rağmen, erken başarıya rağmen yapışkanlık oluşturmayı başaramadı” diye belirtti Coingecko.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NFT sektörünün önümüzdeki 2 yıl içinde 800 milyar dolar civarında hareket etmesi bekleniyor: Rapor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!