Akıllı sözleşmelerin temellerini ve nasıl çalıştıklarını öğrenin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cointelegraph’tan Jackson DuMont, Cryptopedia’nın son bölümünde akıllı sözleşmeleri ele alıyor. Akıllı sözleşmelerin temelden nasıl çalıştığını açıklıyor ve gerçek dünya senaryolarında nasıl kullanılabileceğine dair örnekler veriyor.

DuMont, akıllı sözleşmeleri “belirli koşullar karşılandığında yürütülen” blok zinciri içindeki kod olarak tanımlıyor. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş kendi kendini yürüten sözleşmelerdir ve aracı olmadan işlemleri tamamlama gücüne sahiptirler.

Örnek olarak DuMont, Binance gibi merkezi bir borsada işlem yapmak ile aynı işlemleri akıllı sözleşmelerle desteklenen Uniswap gibi merkezi olmayan bir borsa (DEX) ile yapmak arasındaki farkı açıkladı.

Binance ile, bir kullanıcının Binance’in işlemini tamamlayacağına inanması gerekir ve işlemin yürütülmesi, kullanıcının bu durumda Binance olan üçüncü tarafa olan güvenine bağlıdır. Öte yandan DuMont şunları açıklıyor:

“Akıllı sözleşmeler, bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır çünkü bir şirket sunucusunda çalıştırılmak yerine, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında çalıştırılırlar.”

İlişkili: Cryptopedia: Web3 ve internet hizmetlerini nasıl dönüştürmeyi amaçladığını öğrenin

Bu, ağ tek bir şirket tarafından kontrol edilmediğinden, akıllı bir sözleşmenin yürütülme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bunun yerine, bir blok zinciri ağı, dünya çapında dağıtılan çeşitli anonim düğümler tarafından çalıştırılır.

“Akıllı bir sözleşme yoluyla başka biriyle etkileşim kurmak istiyorsanız, kim olduklarını bilmek zorunda değilsiniz. Onlara güvenmek zorunda bile değilsin.”

Basitçe söylemek gerekirse, düğümler, blok zinciri içindeki verilerin birbiriyle tutarlı olduğundan emin olmak için sürekli olarak birbirine ping atan küçük sunuculardır. DuMont, buna “ağdaki tüm düğümlere çoğaltılan ve dağıtılan” akıllı sözleşmeler dahildir.

Son olarak DuMont, yatırım, oyun, oylama, kitle fonlaması ödemeleri, sigorta ve daha fazlası gibi çeşitli sektörlerde akıllı sözleşmeler için birçok kullanım örneği olduğunu açıklıyor. DuMont, akıllı sözleşme uygulamalarının yalnızca insanların yaratıcılığıyla sınırlı olduğunu belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akıllı sözleşmelerin temellerini ve nasıl çalıştıklarını öğrenin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!