Botlar ağı işgal ettiği için Solana 2022’de 7. kesintiye uğradı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana ağı, dönüştürülemeyen token (NFT) madenciliği botlarından yapılan çok sayıda işlem nedeniyle Cumartesi ve Pazar günleri arasında bir gecede yedi saatlik bir kesinti yaşadı.

Rekor kıran dört milyon işlem veya saniyede 100 gigabit veri, ağı tıkadı ve doğrulayıcıların fikir birliğinin dışına çıkmasına neden oldu ve bu da Solana’nın Cumartesi günü saat 20.00’de UTC’de kararmasına neden oldu.

Doğrulayıcıların ana ağı başarılı bir şekilde yeniden başlatmaları, Pazar günü UTC saat 3:00’e kadar yedi saat sonraydı.

Botlar, Candy Machine adlı koleksiyonları başlatmak için Solana NFT projeleri tarafından kullanılan popüler bir uygulamayı biriktirdi. Metaplex tarafından yapılan bir Twitter gönderisinde şirket, uygulamalarında botlardan gelen trafiğin ağ çökmesinden kısmen sorumlu olduğunu doğruladı.

Metaplex, firmanın “genellikle körü körüne para basmaya çalışan botlar tarafından yapıldığını” söylediği geçersiz bir işlemi tamamlamaya çalışan cüzdanlar için 0,01 Solana (SOL) veya 0,89 ABD doları tutarında bir ücret uygulayacağını paylaştı.

Kesinti, blok zincirinin yerel madeni parası olan SOL’un fiyatının yaklaşık %7 düşerek 84 $’a düşmesine neden oldu, ancak o zamandan beri ticaret fiyatları 89 $’ın biraz üzerine çıktı.

En son kesinti, kendi durum raporuna göre, Solana’nın bu yıl yedinci kez kesintiye uğradığını gösteriyor. 6-12 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında ağ, 8 ila 18 saat arasında kısmi kesintilere neden olan sorunlarla boğuştu.

Solana, “yüksek işlem işlemlerinin” ağ kapasitesinde, reklamı yapılan 50.000 TPS’den çok daha düşük, saniyede “birkaç bin” işleme (TPS) düşmesine neden olduğunu söyledi.

Ocak ayının ilerleyen saatlerinde, ayın 21’i ile 22’si arasında 29 saatten fazla kesinti kaydedildi ve aşırı mükerrer işlemler yine ağ tıkanıklığına ve blok zincirinde kesintilere neden oldu.

İlişkili: Ölçeklenebilirlik mi, kararlılık mı? Solana ağ kesintileri, çalışmaya hala ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor

Eylül 2021’de Solana, ağ çevrimdışıyken 17 saatten fazla büyük bir kesinti yaşadı. Solana, bu kesintiyi, botların ağa saniyede 400.000 spam gönderen ilk merkezi olmayan değişim (DEX) teklifine dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısına bağladı. Endüstri gözlemcileri, sıklıkla “Ethereum katili” olarak lanse edilen şey hakkında yorum yaptı.

Solana, hafta sonu boyunca NFT’lerle ilgili kayda değer işlem hacmi altında zorlanan ikinci ağ oldu. Ethereum işlem maliyeti, Yuga Labs tarafından 55.000 NFT’nin piyasaya sürülmesi nedeniyle, bazı kullanıcıların işlemler için gaz ücretlerinde 5 Ether (ETH) veya 14000 ABD Doları ödediği ve NFT’lerden birini basmak için çok daha fazlasını ödediği için ortalama 450 doların üzerine çıktı. .

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Botlar ağı işgal ettiği için Solana 2022’de 7. kesintiye uğradı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!