GameFi olgun bir manzara gösteriyor: Rapor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain oyunları, benzersiz aktif cüzdanlar açısından merkezi olmayan uygulama (DApp) faaliyetine bir numaralı katkıda bulunan merkezi olmayan finansı (DeFi) geride bırakacak. DappRadar tarafından hazırlanan 18 sayfalık yeni bir rapor, bu yükselişin ardındaki yeni ortaya çıkan ekosistemi araştırıyor.

Geleneksel oyun endüstrisi tarafından hala cüce olmasına rağmen, bazen GameFi olarak adlandırılan blockchain oyunları, raporun verilerine göre erken bir üstel büyüme hamlesi gördü.

Oyun için yeni bir paradigma olarak kazan-kazan (P2E) konusunu tartışan “blockchain oyunlarının evrimi” raporu, satın almak için Cointelegraph Rapor Terminalinde mevcuttur. Gelişmekte olan ekonomilerden oyuncular yeni gelir kaynakları ararken, COVID-19 pandemisinde oyna-kazan modelinin nasıl çekiş kazandığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Çeyrekten çeyreğe %503 büyüme ile dikkat çeken 2021’in 2. çeyreğinde, Wax’ın Alien Worlds adlı başarılı uzay madenciliği oyunu ana kârlılardan biriydi. Uzaydaki diğer önemli oyuncular arasında Axie Infinity, Decentraland, Splinterland ve Upland vardı.

Rapor, geleneksel oyun endüstrisinden ve ana akım medyadan gelen direncin, olumsuz basın kapsamı nedeniyle hala önemli olmasına rağmen, blok zinciri teknolojisine ilişkin gelişen bir anlayışın bu endişeleri giderebileceğini öngörüyor. Araştırmacılar, nispeten enerji tasarruflu hisse kanıtı (PoS) teknolojisine ilişkin artan kamu bilincinin ve oyun içi varlıkların güçlü mülkiyeti olasılığının GameFi’yi uzun vadede ana akıma uygun hale getirebileceğini savunuyorlar. “Blockchain oyunlarının ufku hızla açılıyor” sonucuna varıyorlar.

DappRadar, GameFi’nin gelişimini farklı katman-1 ekosistemlerinde de bozar. Ronin blok zinciri ile Axie Infinity, Harmony Protokolü ile DeFi krallıkları veya Hive ile Splinterlands gibi bazı oyunlar kendi blok zincirlerini sürdürecek kadar büyümüştür. Özel zincirlere geçmek, blockchain oyunlarının hala bazı projeleri rahatsız eden ölçeklenebilirlik sorunlarıyla başa çıkmasının bir yolu olabilir.

Cointelegraph Araştırma Terminali’nden grafikler ve infografiklerle birlikte raporun tamamını indirin

Örneğin, Ethereum’un kötü şöhretli ölçekleme sorunlarıyla başa çıkmak için bir katman-2 çözümü olarak geliştirilen Polygon, GameFi tarafından oluşturulan işlem hacmine tam olarak dayanamadı. Bu yılın başında, Sunflower Farmers adlı tarım oyunu nedeniyle büyük zarar gördü ve işlem ücretlerinin 500 Gwei’ye çıktığını gördü. Bu tür teknik diş çıkarma sorunları, uzaydaki geliştiricileri bir süre endişelendirecek olsa da, raporun genel sonuçları olumlu.

Rapora göre, risk sermayesi yatırımlarının hızlanan girişi, alanın bir endüstri olarak konsolide edildiğinin güçlü işaretlerinden biri. 2020’de blockchain oyun şirketleri tarafından yalnızca 70 milyon dolar toplanırken, sektör 2021’de 4 milyar dolarlık VC yatırımı çekti ve 2022’nin ilk çeyreğinde 2 milyar dolarlık bir giriş daha gördü. Hong gibi özel VC şirketlerinin yükselişi ile Kong merkezli Animoca Brands, GameFi’nin özel altyapı aracılığıyla daha fazla ivme kazanması muhtemeldir.

DeFi, NFT’ler ve Metaverse arasındaki etkileşimin bir değerlendirmesi, kapsamlı analizi tamamlar. Bu teknolojilerin ortak yaşamıyla mümkün kılınan oyunların artan birlikte çalışabilirliği, ademi merkeziyetçiliği ve demokratikleşmesi, heyecan verici bir gelecek vaat ediyor. Raporun tam içeriği buradan görüntülenebilir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır ve ne bir yatırım tavsiyesi, ne bir yatırım analizi, ne de finansal araçların alım veya satımına yönelik bir davet değildir. Spesifik olarak, belge bireysel yatırım veya diğer tavsiyelerin yerine geçmez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GameFi olgun bir manzara gösteriyor: Rapor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!