Geleneksel kitle fonlaması için blok zinciri tabanlı bir yedek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto alanı 2021’de olağanüstü bir büyümeye tanık oldu. Fungible token’lar (NFT’ler), merkezi olmayan finans (DeFi) ve Metaverse gibi moda sözcükler ana akıma girdi ve 2021 yılının Kasım ayında 3 trilyon doların üzerine çıkarak kripto pazarında zirveye ulaştı.

NFT’ler sanatları ve bunların nasıl edinildiğini yeniden tanımladı. DeFi, ödünç verme ve ödünç alma şeklimizde devrim yarattı. Metaverse, hepimizin içinde sanal olarak yaşayabileceğimiz ve çalışabileceğimiz alternatif bir evren doğurdu. Oyna-kazan (P2E) oyunlar, oyunculara sevdikleri şeyi yapmaları için para ödedi.

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar veya DAO’lar da parlama anına sahipti.

2021’in en beklenmedik kripto manşetlerinden biri muhtemelen AnayasaDAO’dur. Amerika Birleşik Devletleri anayasasını seven kripto inananlarından oluşan aceleyle toplanmış bir grup. Grup, açık artırmada Amerika Birleşik Devletleri anayasasının orijinal bir kopyasını satın almak için Ether’de (ETH) 47 milyon dolardan fazla para topladı. Grup sonuçta hedefinde yetersiz kaldı, ancak bu çabanın cüretkarlığı, DAO’ların gücünü kitle fonlamasına ana akım dikkatine getirdi.

Bu hareketin yaratıcılığı ve neredeyse başardığı şey, geleneksel kitle fonlamasının nasıl daha iyi yönetilebileceğine dair bir şablon sunuyor. AnayasaDAO, bir pazarlama ekibi veya özel bir büyüme direktörü olmadan 47 milyon dolar bağış yapmak için on binlerce adrese sahip oldu.

GoFundMe’yi yen.

DeepDAO’dan alınan verilere göre, DAO’ların şu anda 1,7 milyondan fazla token sahibiyle farklı hazinelerde kilitli 10.5 milyar doların üzerinde parası var. Ama, onlar tam olarak nedir?

DAO’lar, merkezi olmayan bir kuruluşun hangi eylemleri gerçekleştireceğini tanımlayan sabit kodlanmış kurallar sistemidir. Lidersiz üyelere ait topluluklardır. Bir DAO, esasen, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla toplanan oyları kullanarak kendi kendini yöneten bir kooperatiftir. Akıllı sözleşmeler tüm grubu yönetir. Yerel bir belirteç genellikle bir DAO için geliştirilir ve üyeler tarafından teklifleri oylamak için kullanılır.

DAO’lar modern kitle fonlamasının merdiveninde sırada

GoFundMe, Patreon ve Kickstarter gibi dijital kitle fonlaması platformları, son 10 yılda büyük bir destek gördü. Bu büyüme, öncelikle minimum riskle kurulan kitle fonlamasının doğasına bağlanabilir. Bu risk, belirli bir fikrin veya girişimin tüm katkıda bulunanlarına yayılır.

Finansal ihtiyaçları olan start-up’lar, geleneksel kurumlardan fon almanın kolay olmadığını görecek. Bu kurumlar, sonu kötü olabilecek iş fikirlerinin finansmanıyla ilgili risklerin çoğunu üstlenirler. Küresel ekonominin pandemiden hala etkilenmesiyle birlikte, kitle fonlaması için bir araç olarak DAO’ların erişilebilirliği ve çok daha az bürokratik doğası, büyümesinde birincil faktör olmuştur.

DAO’lar biçimindeki dijitalleştirilmiş kitle fonlaması, finansman biçiminin bazı geleneksel sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Basitliği, onu geleneksel kitle fonlaması yöntemlerine karşı yıkıcı bir güç haline getiriyor.

Emmet Halm, DAOHQ’yu kurmak için Harvard’dan ayrıldı. DAOHQ, DAO’lar için kullanıcıların herhangi bir DAO hakkında bilgi bulabilecekleri ilk pazar yeri olarak kendisini faturalandırıyor. Başlangıç, yakın zamanda projeyi geliştirmek için 1 milyon doların üzerinde finansman sağladı.

Halm, Cointelegraph’a Gofundme gibi geleneksel kitle fonlaması sitelerinin merkezileştirilmesinin DAO’ları yatırımcılar için daha iyi bir alternatif haline getireceğini söyledi. “DAO’ların kitle fonlaması sitelerinin yerini alacağını sanmıyorum, sanırım onların yerini çoktan aldılar” dedi ve ekledi, “GoFundMe gibi sitelerin belirli türde bağış kampanyaları için aldığı siyasi baskıya bakarsanız, fon toplamak için onları daha az çekici kılıyor.”

Son: Blockchain ve kripto, mali suçları izlemek için bir nimet olabilir

Blockchain teknolojisi daha fazla erişim sağlar

Blockchain teknolojisinin bir avantajı, sansüre dayanıklı olmasıdır. Bu, blok zincirleri üzerine kurulu tüm uygulamaları sansüre karşı da dayanıklı hale getirir. Bu, geleneksel kitle fonlaması sitelerinin aksi takdirde bireylere veya işletmelere uygulayabileceği kısıtlamaları ortadan kaldırır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, işletmelerin kitle fonlaması web sitelerinden yılda 5 milyon dolardan fazla para toplamasına izin verilmiyor.

GoFundMe, Çin, Nijerya, Rusya, Lübnan, İran ve diğer birçok ülkeden gelen ödemeleri işlemez. Nijerya Afrika’nın en büyük ekonomisi, Çin ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ancak her iki ekonominin de sakinleri dünyanın en büyük kitle fonlaması platformuna erişemiyor. Blockchain teknolojisi ile bu ülkelerden yatırımcılar veya bağışçılar bir DAO’ya kolayca katkıda bulunabilir.

Yüksek esneklik ve düşük düzenleme

Kitle fonlamasının temel amacı, bir amacı desteklemek için sermaye toplamak, katı düzenlemelerle engellenebilir. Bu düzenlemeler, bir projeye dahil olan tüm kişilerin bir start-up’ı finanse etmenin içerdiği risklerden tazmin edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu önlemler, dünya çapındaki ekonomilerin istikrarsız doğası nedeniyle, esas olarak yeni başlayanlar için verimsizdir. Her dakika yeni iş politikaları ve ekonomik yaptırımlar ortaya çıkıyor ve bu da startuplar üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

DAO’lar oldukça esnektir ve şu ana kadar yetkililerden gelen minimum düzenlemelere sahiptir. DAO’ya katılan her üye, DAO’nun amacının gerçekleşmemesi durumunda riski (finansal katkılarına bağlı olarak) kendi aralarında paylaşır. Geri ödeme talebinde bulunan bahsi geçen AnayasaDAO üyeleri, gaz ücretleri kaybedilmesine rağmen paralarını geri aldı.

Amerika Birleşik Devletleri anayasasının ilk sayfası.

Duygusuz (çoğunlukla) ve lidersiz

Çoğu kitle fonlaması platformu, kendi başlarına kâr amacı güden şirketlerdir. Platformlarında ücretsiz olarak para toplamazsınız. Geleneksel kitle fonlaması platformlarını kullanmak, sizi platforma göre değişen ve bir proje için gönderdiğiniz miktarın küçük bir kısmı olabilen ücretlere maruz bırakır. Modern bir ekosistem ve kripto para protokolleri ile, sınır ötesi işlem ücretleri ödemeden para gönderebilirsiniz.

DAO’lar, tüm karar alma süreçlerini tüm katılımcılara bıraktığı için bir projeye halkın katılımını da teşvik eder. Bu, katılımcıların bir kayda değerlik duygusuna sahip olmalarına ve popüler desteğe dayalı olarak kendi kararlarını vermelerinden veya bu konuda DAO’nun belirteci ile oy vermelerinden sorumlu olmalarına izin verir.

Ayrıca, farklı kitle fonlaması platformları, amacınızı finanse etmek için yürütebileceğiniz pazarlama türü konusunda kısıtlamalara sahiptir. Şubat 2022’de GoFundMe, Kanadalı kamyoncuların COVID-19 aşı yönergelerine karşı protestolarına ayrılmış bir hesapta yaklaşık 8 milyon dolar dondurdu. DAO’larda böyle bir kısıtlama neredeyse imkansızdır. DAO üyeleri dışında hiçbir üçüncü taraf kuralı belirlemez.

Yapılacak daha çok iş

Kitle fonlaması, toplumsal kalkınma için bir araçtır ve DAO’lar çıtayı yükseltiyor, gün geçtikçe meşruiyet kazanıyor ve farklı olasılıkları keşfediyor ve sınırları aşıyor. Kripto paranın benimsenmesi artmaya devam ettikçe, yatırımcılar sektördeki şimdiye kadar keşfedilmemiş nişleri keşfetmeye çalışacaklar. DAO’lar zamanı gelmiş bir yeniliktir.

Kitle fonlamasının merkezi olmayan doğası, DAO’ları yıllar içinde daha popüler hale getirdi. Nisan 2022 itibariyle, likidite değeri 10 milyar dolar olan 6.000’den fazla DAO vardı.

Ancak, DAO’lar mükemmel olmaktan uzaktır. Kararlar, sonuçlanmadan önce genellikle birkaç tur tartışma alabilir. Bir DAO platformunun üyelerinin anonimliği, kendi başına güvenlik riskleri de sunar.

Geçen yıl, yatırımcılar köpek temalı OlympusDAO çatalı AnubisDAO’ya yaklaşık 57 milyon dolar değerinde Ether döktüler, sadece fonları zarar görsün diye.

Geleneksel kitle fonlaması için blok zinciri tabanlı bir yedek
AnubisDAO, adını Eski Mısır panteonunun çakal başlı tanrısından almıştır.

İlgili: Yatırımcılar, köpek temalı OlympusDAO çatalına 57 milyon dolar döktükten sonra halıyı çekti

Yukarıda bahsedilen endişeler bazılarının şu soruyu sormasına neden oldu: Tüm DAO’lar bunu başaracak mı?

Halihazırda var olan binlerce DAO ve her gün daha fazlasının piyasaya sürülmesiyle, birçok kişi DAO balonunun ne zaman/patlayacağını merak ediyor. Emmet için sözde “80-20” kuralı devreye girecek:

“Bence DAO’lar kalmak için buradalar, ancak DAO’ların %20’sinin sonucun %80’ini aldığı ve kalan %80’in sönüp gitmesine ve belki de ölmesine neden olduğu bir 80-20 durumumuz olabilir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geleneksel kitle fonlaması için blok zinciri tabanlı bir yedek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!