Likidite bugüne kadar DeFi’nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şubat 2020’nin ortalarında, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında kilitlenen toplam değer ilk olarak 1 milyar doları aştı. 2020 DeFi yazının körüklediği, 20 kat artarak 20 milyar dolara ulaşması bir yıl bile sürmedi ve 200 milyar dolara ulaşması sadece on ay sürmedi. Şimdiye kadarki büyüme hızı göz önüne alındığında, DeFi pazarlarının bir veya iki yıl içinde bir trilyon dolara ulaştığını hayal etmek tuhaf görünmüyor.

Bu muazzam büyümeyi tek bir şeye bağlayabiliriz: likidite. Geriye dönüp bakıldığında, DeFi’nin genişlemesi, her biri likiditenin önündeki engellerin kaldırılmasında ve piyasaların katılımcılar için daha çekici ve verimli hale getirilmesinde önemli bir gelişmeyi temsil eden üç dönemde tanımlanabilir.

DeFi 1.0 — Tavuk ve yumurtayı kırma sorunu

DeFi protokolleri 2020’den önce vardı, ancak likidite söz konusu olduğunda biraz “tavuk ve yumurta” sorunu yaşadılar. Teorik olarak, birisi bir borç verme veya takas havuzuna likidite sağlayabilir. Yine de, likidite sağlayıcıları için, ücret veya faiz ödeyecek tüccarları veya borçluları çekmek için kritik bir likidite kütlesi olana kadar yeterli teşvik yoktur.

Likidite bugüne kadar DeFi'nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

Compound, 2020’de tarım protokolü belirteçleri kavramını tanıttığında bu sorunu çözen ilk kişi oldu. Borç alanların faizine ek olarak, Bileşik üzerindeki borç verenler, fonlarını yatırdıkları andan itibaren bir teşvik sağlayarak COMP token ödülleri de kazanabilirler.

Likidite bugüne kadar DeFi'nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

DeFi yazı için bir başlangıç ​​tabancası olduğunu kanıtladı. SushiSwap’ın Uniswap’a yönelik “vampir saldırısı”, zincir üstü likiditeyi teşvik etmek için kendi tokenlerini kullanmaya başlayan proje kurucuları için daha fazla ilham kaynağı oldu ve ciddi bir şekilde verim çiftçiliği çılgınlığını başlattı.

İlişkili: Likidite madenciliği patlama yaşıyor – Sürecek mi yoksa patlayacak mı?

DeFi 2.0 — Sermaye verimliliğini artırma

Bu, yaklaşık olarak bizi 1 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkaran dönem olan DeFi 1.0’dı. 200 milyar dolara kadar daha fazla büyüme kaydeden dönem olan DeFi 2.0, sermaye verimliliğinde iyileştirmeler getirdi. Uniswap’ın istikrarlı varlıklar için otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar (AMM) modelini geliştiren ve daha düşük kayma ile daha konsantre ticaret çiftleri sunan Curve’nin büyümesini gördü.

Eğri ayrıca, likiditenin güvenilirliğini daha da artırmak ve kaymayı azaltmak için likidite sağlayıcılarını uzun vadede fonları kilitlemeye teşvik eden oy emanetli tokenomik modeli gibi yenilikleri de tanıttı.

Uniswap v3 ayrıca özelleştirilebilir likidite pozisyonlarıyla sermaye verimliliğinde daha fazla iyileştirme sağladı. Ethereum’un ötesinde, çok zincirli DeFi ekosistemi, BSC, Avalanche, Polygon ve diğerleri dahil olmak üzere diğer platformlarda gelişmeye başladı.

Likidite bugüne kadar DeFi'nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

Peki, DeFi’yi büyümenin sonraki aşamalarında bir trilyon dolar ve ötesine geçmeye ne itecek? Dört önemli gelişme olacağına inanıyorum.

DEX’ler hibritleşiyor

DeFi’de çok başarılı olduğu kanıtlanan AMM modeli, Ethereum’un yavaş hızlarının ve yüksek ücretlerinin, zincirde hayatta kalabilmesi için sipariş defteri modeline yeterince iyi hizmet etmeyeceği ortaya çıktıktan sonra zorunluluktan gelişti.

İlişkili: Otomatik piyasa yapıcılar öldü

Bununla birlikte, yüksek hızlı düşük maliyetli blok zincirlerinde DeFi’nin varlığı, bir sipariş defteri modeli kullanan merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) sayısında bir artış göreceğimiz anlamına geliyor. Hızlı ödeme süreleri, kayma riskini azaltırken, düşük ila ihmal edilebilir ücretler, piyasa yapıcılar için bir emir defteri alışverişini karlı hale getirir.

Likidite bugüne kadar DeFi'nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

Halihazırda ortaya çıkan merkezi limit emir defterlerini kullanan birkaç merkezi olmayan borsa örneği vardır – birkaç örnek vermek gerekirse Solana üzerine kurulu Serum, Avalanche üzerinde Dexalot ve Polkadex üzerinde Polkadex. Emir defteri borsalarının mevcudiyeti, daha tanıdık bir ticaret deneyimi sağlamak için limit emirlerine izin verdiklerinden, kurumsal ve profesyonel yatırımcıların katılımını kolaylaştırması muhtemeldir.

Zincirler arası birleştirilebilirlik

DeFi protokollerinin Ethereum dışındaki blok zincirlerinde çoğalması, likiditenin farklı ekosistemlerde önemli ölçüde parçalanmasına neden oldu. Geliştiriciler bir dereceye kadar bunu blok zincirleri arasındaki köprülerle aşmaya çalıştılar, ancak Solana’nın Wormhole köprüsü hack’i gibi son hack’ler endişeler yarattı.

Likidite bugüne kadar DeFi'nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

Bununla birlikte, DeFi’deki parçalanmış likiditenin kilidini açmak ve daha fazla yatırım çekmek için güvenli zincirler arası birleştirilebilirlik gerekli hale geliyor. Bazı olumlu işaretler var – örneğin, Binance kısa süre önce zincirler arası bir likidite protokolü olan Symbiosis’e stratejik bir yatırım yaptı. Benzer şekilde, zincirler arası bir likidite ağı olan Thorchain, geçen yıl piyasaya sürüldü ve kısa süre önce kilitlenmiş değerde hızlı bir zemin kazandı ve zincirler arası likidite için açık bir iştah olduğunu ima etti.

Blockchain ve DeFi finansal piyasalarla birleşmeye başlıyor

Kripto artık tanınan bir küresel finansal varlık haline geldiğine göre, sınırların blok zinciri ve DeFi ile bulanıklaşmaya başlaması sadece bir zaman meselesi. Bunun iki yönde hareket etmesi muhtemeldir. Birincisi, yerleşik küresel finansal sistemden likiditeyi zincire getirerek ve ikincisi, kurumlar tarafından kripto ile ilgili merkezi olmayan finansal ürünlerin benimsenmesiyle.

Birkaç kripto projesi artık kurumsal düzeyde ürünler başlattı ve daha fazlası da yolda. Halihazırda bir MetaMask Kurumsal cüzdanı varken, Aave ve Alkemi kurumlar için Müşterini Tanı (KYC) havuzlarını işletiyor.

Öte yandan, Sam Bankman-Fried, finansal sistemi zincire vurduğu için bayrağı dalgalandırıyor. Mart ayında Florida’daki Vadeli İşlemler Endüstrisi Birliği’nde yaptığı konuşmada, ABD’li düzenleyicilere finansal piyasalardaki risk yönetiminin kripto piyasaları için geliştirilen uygulamalar kullanılarak otomatikleştirilebileceğini teklif etti. Hikayeyi kapsayan FT parçasının tonu anlatıyor – geleneksel finans basınının eskiden kripto ve blok zincirine karşı sahip olduğu küçümseyen, hatta küçümseyen tutumdan çok uzak, şimdi entrikalarla dolu.

DeFi’nin trilyon dolarlık dönüm noktasına ne zaman ulaştığını kimse tahmin edemez. Ancak büyümenin, yatırımın ve inovasyonun mevcut hızını izleyen bizler, oraya er ya da geç ulaşacağımızdan oldukça emin hissediyoruz.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Jimmy Yin iZUMi Finance’in kurucu ortağıdır. DeFi dünyasına girmeden önce, Kuzey Amerika Blockchain Derneği’nde araştırmacı ve Dünya Ekonomik Forumu’nun topluluk üyesiydi. Doktorasını UC Berkeley ve HK Üniversitesi’nde Max Shen denetledi. Jimmy, hem kripto hem de ruh açısından likiditeyi artırmanın peşindedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Likidite bugüne kadar DeFi’nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!