Dfinity Vakfı, sonsuzluk logosu nedeniyle Meta’ya dava açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet Bilgisayarı blok zincirinin arkasındaki İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dfinity Vakfı’nın avukatları, Facebook’un ana şirketi Meta’ya sonsuzluk logosu üzerinde ticari marka ihlali nedeniyle dava açtı.

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne yapılan bir Cuma günü mahkemesinde, Dfinity’nin hukuk ekibi Meta Platforms’un sonsuzluk kavramı için matematiksel sembolü de kullanan logosunun kullanımını kaydettiğini iddia etti. veya Dfinity’nin markası için tescil almış olduğu benzer alanlar.” Blockchain firmasına göre Meta, Mart 2022’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne veya USPTO’ya başvuruda bulunurken, aynı ofis Ekim 2018’de Dfinity tescili verdi. Dfinity’nin hukuk ekibi ayrıca şirketin sonsuzluk simgesini kullandığını söyledi. Mart 2017’den beri web sitesi.

Pek çok uzman, matematikçi John Wallis’i, 17. yüzyılda sonsuzluk kavramını temsil etmek için “ilmek” sembolünü ilk kez kullanan kişi olarak kabul etse de, tasarım, bu kullanımdan yüzyıllar öncesine kadar gidebilir. Dfinity’nin davası, Meta’nın sonsuzluk sembolünü kullanan logosuna değil, blok zinciri teknolojisini içeren bilgisayar yazılımı da dahil olmak üzere benzer mal ve hizmetler sunan alanlarda kullanılmak üzere bir ticari marka tesciline dayanıyordu.

Dava, “Meta ve Dfinity, aynı kullanıcıları, yani kullanıcılar tarafından yaratılan yenilikçi ve farklı bir internet deneyimi arayanları, kullanıcılar için cezbetmeye çalışıyor” dedi.

“Ayrıca, hem Meta hem de Dfinity aynı pazarlama kanallarını kullanıyor, öyle ki tüketiciler büyük olasılıkla aynı kanallar aracılığıyla markalarla karşılaşacaklar. […] Dfinity’nin markasının bilinmesine rağmen Meta, Dfinity’nin halihazırda tescili almış olduğu aynı veya benzer alanlardan bazılarında tescil almak için başvurusuna devam etmeyi seçti.”

Dfinity’nin hukuk ekibi şöyle devam etti:

“Meta’nın markası ile Dfinity’nin markası arasındaki benzerlikler ve Meta’nın markasını Dfinity ile aynı alanda ve aynı müşteri tabanı aracılığıyla kullanma amacı, kafa karışıklığına neden olacaktır çünkü tüketiciler yanlışlıkla Meta ve hizmetlerinin aşağıdakilerle bağlantılı olduğuna, sponsorluğunda olduğuna inanacaktır. Dfinity ile bağlantılı veya onunla ilgili olan veya Dfinity ve hizmetlerinin Meta ile bağlantılı, sponsorluğunda, Meta ile bağlantılı veya ilişkili olduğu.

Dfinity’ye göre Meta, USPTO’ya kaydına dayanarak şirketin ticari markasını “bilerek ihlal etti” ve “Dfinity’nin yerleşik ve üstün haklarını kasıtlı ve ahlaksız bir şekilde göz ardı etti”. Avukatlar, benzer logolarla ilgili kafa karışıklığının Dfinity’nin gelir kaybına neden olduğunu iddia etti. Firma bunu yapmaya devam edecek ve iddia edilen tutarsızlık devam ederken potansiyel olarak “itibari zarara” maruz kalacaktır.

Dava, “Dfinity, Meta’nın hukuka aykırı eylemi nedeniyle telafisi mümkün olmayan bir zarar gördü ve çekmeye devam edecek ve hukuken yeterli bir çaresi yok” dedi. “Facebook’un (şimdi Meta) merkezi, kapalı sisteminin aksine, Dfinity’nin odak noktası ademi merkeziyetçilik ve birlikte çalışabilirlik. Dfinity ve Meta arasındaki herhangi bir ilişki, kullanıcılar ve geliştiriciler de dahil olmak üzere tüketicilerin Dfinity’nin temel misyonunu sorgulamasına neden olur.”

Dfinity’nin hukuk ekibi, Meta’nın iddia edilen ticari marka ihlali ve “yanlış menşe tanımı”na dayanarak avukatlık ücretleri şeklinde tazminat talep etti. Ayrıca firma, Meta’nın ürün ve hizmetlerinin “kaynağı, menşei, sponsorluğu ve ortaklığıyla ilgili” olası karışıklığı çevreleyen cezai tazminat talep etti. Blockchain firması jüri tarafından bir deneme talebinde bulundu.

İlişkili: Telif hakkı sorunları bol olduğu için NFT alanını vurmak için ‘dava dalgası’

Telif hakları ve ticari markalarla ilgili yasal sorunlar, kurulduğu 2008 yılından bu yana kripto alanında ortaya çıktı. Haziran 2020’de biri, Bitcoin (BTC) adını ve logosunu İspanyol Patent ve Ticari Marka Ofisine anonim olarak kaydettirdi ve “Bitcoin’i korumak istediklerini” iddia etti. ” Fast food zinciri Jack in the Box’ı temsil eden bir hukuk ekibi de, Kasım 2021’de FTX US’e, “Jack” karakteri ile kripto borsasının “Moon Man”i arasındaki benzerlik iddialarına dayanarak dava açtı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dfinity Vakfı, sonsuzluk logosu nedeniyle Meta’ya dava açtı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!