Milyarder Citadel Securities kurucusu kripto değerini soyut sanatla karşılaştırıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyarder Citadel Securities kurucusu Ken Griffin, kripto para birimini soyut sanatla karşılaştırdı ve her ikisinin de değerinin bakanın gözünden elde edildiğini belirtti.

Forbes’un yaklaşık 26 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ettiği Griffin, geçmişte çok sayıda kripto karşıtı yorum yaptı ve başkalarını bundan uzaklaştırdı, ancak zamanla tutumunu yavaş yavaş yumuşatmış görünüyor. Ayrıca Citadel’in bunu uyumlu bir şekilde yapabildiğinde bir oyun yapacağını da söyledi.

2 Mayıs’ta Los Angeles’taki Milken Enstitüsü Küresel Konferansı’nda kriptonun değeri hakkında konuşan Griffin, “Amerikan soyut sanatı” koleksiyonuyla karşılaştırmalar yaptı ve şunları kaydetti:

“Neden bir tablo 10 milyon dolar değerinde? Tuval üzerine yağlıboya. Yani değer, bakanın gözündedir.”

Griffin, hiçbir zaman tam anlamıyla bir savunucu olamasa da, piyasa yapıcı firması kripto hizmetlerini sunmaya çalışırken, en azından kişisel düzeyde çitin üzerinde oturmaktan mutlu görünüyor.

Bu bağlamda, “kripto para birimine olan ilgideki kurumsal artışın” firmanın sallanmasına yardımcı olduğunu ve bunun “kurumsal ve potansiyel olarak perakende yatırımcılara likidite” sağladığını görebileceğini de belirtti.

“Bir varlığın, insanların ona değer olarak algıladığı değere sahip olduğu gerçeğiyle yaşamak zorundayım.”

Citadel’in kripto hakkındaki görüşleri açısından, Griffin bunun “harika bir sıcak nokta tartışma konusu” olduğunu söyledi ve meslektaşlarının genç kısmının şirketi bir oyun oynamaya zorlayanlar olduğunu öne sürdü:

“Benden daha genç olan tüm meslektaşlarım muhtemelen bu konuda bir dinozor olduğumu düşünüyorlar. Onlar büyük inananlardır. Kripto para biriminin bir web3 dünyasında ödemeyi kolaylaştırma aracı olarak küresel ekonomide önemli bir rolü olduğuna inanıyorlar.”

Yine de Griffin, sözde Kuzey Kore tehdidine özellikle odaklandığından, şirketin herhangi bir resmi hamle yapmadan önce durum tespiti yapmak için zaman ayıracağını belirtti.

Griffin genel olarak kripto sektörüne karşı oldukça şüpheci görüşlere sahipti ve Bitcoin’i (BTC) Ekim ayında ABD dolarına karşı bir “cihatçı çağrı” olarak tanımlayacak kadar ileri gitti.

Bununla birlikte, değerini görmemesine rağmen blok zincirini “gerçekten ilginç bir teknoloji” olarak gördüğünü de belirtti ve Ethereum tabanlı jetonların bir gün kriptoda en iyi köpekler olarak BTC’nin yerini alabileceğini savundu.

Mart ayında, kriptonun toplam piyasa değerinin o sırada 2 trilyon dolar civarında olduğu göz önüne alındığında “hayır kampında” olmanın bir hata olduğunu bile kabul etti ve Citadel’in yakında sektöre dalabileceğini kaydetti.

İlişkili: Buffett, Bitcoin’i geri püskürterek ‘hiçbir şey üretmediğini’ iddia ediyor

Bu son olayla ilgili nispeten tarafsız yorumlarına rağmen, milyarder kriptoda oldukça kritik bir kazıya girmeyi başardı. Griffin, Amazon ve Apple gibi firmaların hizmetleri ve ürünleriyle kullanıcıya nasıl fayda sağlayabildiğini görmenin onun için kolay olduğunu, ancak Bitcoin için aynı şeyi söyleyemeyeceğini savundu.

“Bunlar, dünyayı gerçekten, açıkça daha iyi hale getiren işletmeler. Hala kriptonun dünyayı nasıl daha iyi hale getirdiğine dair hikayeyi arıyorum. Bitcoin’in nasıl küçük bir ülke kadar güç tükettiğine dair hikayelere bakıyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milyarder Citadel Securities kurucusu kripto değerini soyut sanatla karşılaştırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!