Yaratıcı ekonomi Metaverse’de patlayacak, ancak Big Tech rejimi altında değil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrailli seri girişimci Ariel Shapira, aylık kripto teknolojisi sütununda kripto, merkezi olmayan finans (DeFi) ve blok zinciri alanında gelişen teknolojilerin yanı sıra 21. yüzyılın ekonomisini şekillendirmedeki rollerini ele alıyor.

Meta’nın Horizon Worlds’de sanal varlık satışlarında yaklaşık %50 kesinti yapmayı planladığı haberiyle, bağımsız sanatçılar ve içerik oluşturucuların Metaverse’den tamamen uzaklaşması şaşırtıcı olmayacaktır. Ya da en azından Meta yorumundan, şirket yaratıcı ekonomi konusunda ne kadar heyecanlı olursa olsun. Vergiler toplumunuz için hayatı daha iyi hale getirmeye gittiğinde bu kadar ödemek başka bir şey ama Meta bir iş, hayır kurumu değil.

Ve ortalama yaratıcı tipiniz yüksek hayatı yaşamak gibi değil. Akış hizmetleri, müzisyenler için hayatı zorlaştırdı ve aşılmaz yaratıcı yorgunluk, birden çok pazarda içerik oluşturucunun yönlendirdiği içeriğin çeşitliliğini ve kalitesini olumsuz etkiledi. Çoğu zaman, günümüzün yaratıcıları, çeşitli platformlarda sürekli değişen para kazanma politikalarını takip etmeye bırakılır ve bir sponsorluk almak da parkta yürümek değildir.

Teoride, Metaverse’in ortaya çıkışı, özellikle kripto entegrasyonları ve yaratıcıların para kazanmaları için alternatif bir yol yaratan merkezi olmayan platformlarla, yaratıcı ekonominin gelişmesi için yeni bir yol sunuyor. Gerçekte, Meta gibi büyük merkezi Web2 şirketlerinin Metaverse alanında öne çıkması, bağımsız yaratıcılar için tam olarak sıcak bir karşılama anlamına gelmez.

İlişkili: Zuckerberg’e bir mektup: Metaverse düşündüğünüz gibi değil

Metaverse ve Web3 alanına hakim olan bu büyük oyuncularla ilgili endişe, şirket karşıtı el sıkışmasının bir sonucu değil; daha çok, bu yeni yaratıcı ekonomide var olacak özgürlükler ve esneklikle ilgilidir. Herhangi bir büyük Web2 platformu aracılığıyla yaratıcı bir işi sürdüren içerik oluşturucular için, bu şirketlerin itibarı nihai uyanış çağrısıdır.

Metaverse’e girmenin zorluğu

Evet, gerçekten bir güçlük. Meta, suçu Apple’ın getirdiği düzenleyici barikatlara kaydırarak göz kamaştırıcı ücretlerini haklı çıkarsa da, bunun yaratıcıya nasıl yardımcı olduğunu görmek zor. Big Tech platformları birbirlerinin en büyük hayranları değil – bu kadarını biliyoruz.

Fungable olmayan belirteçlerin (NFT’ler) elde ettiği tüm karşılıklar için, içerik oluşturuculara iyi bir kâr elde etmek için daha iyi bir şans sunuyorlar. Kendi kusurlarına sahip olsalar da (ilk satışların kaç tanesi botlar tarafından kapıldı?), bunların etrafından dolaşmanın yolları var. İçerik oluşturucular, SparkWorld gibi demokratikleştirilmiş bir beyaz liste platformu aracılığıyla erken alıcıları ayarlayabilir ve geleneksel beyaz listeyi herkesin oyunda adil bir şans elde ettiği adil bir temele oturtabilir.

Ayrıca, Meta’nınki gibi platform ücretleriyle, gerçekten mantıklı olan fiyat etiketlerine veda edebiliriz. Yaratıcılar kazançlarının yarısından fazlasını Big Tech şirketlerine devretmek zorunda kalırsa, NFT savaş kelebeklerini çok uygun fiyatlarla satan BattleFly gibi daha fazla Metaverse projesi görmeniz pek olası değildir. Ve gerçekçi olalım: Hiç kimse sadece gerçekte gerçek değil, aynı zamanda aslında Gucci olmayan bir şey için Gucci düzeyinde bir fiyat ödemeyecektir.

Yaratıcı ekonomi Metaverse'de patlayacak, ancak Big Tech rejimi altında değil

Fiyatlandırma ve ücretlerin ötesinde, Metaverse yaratıcı ekonomisinin önündeki diğer büyük engel birlikte çalışabilirliktir. Mevcut haliyle, büyük Metaverse stüdyoları, pazarlamalarında yalnızca birlikte çalışabilirliğe öncelik verir. Gerçek geliştirici sahnesi, tümü birbirleriyle işbirliği yapmaya çok az ilgi duyan bir Metaverse tekeline sahip olmak isteyen birkaç otoriter proje arasında bölünmüştür.

İlişkili: Metaverse: Mark Zuckerberg’in Cesur Yeni Dünyası

Metaverse kumaşını yeniden şekillendirme

Şu anda olduğu gibi, merkezileştirilmiş Metaverse, kripto topluluğunun merkezileştirme tombala kartını vurmaya niyetli görünüyor. Bu, Metaverse’i Big Tech’in kapsamı dışında işleyen stüdyolar için iyi bir satış noktası sağlar: Bağımsız yaratıcılara erişilebilirlik ve özgürlük verin, işin çoğunu sizin için yapacaklardır. Bu kadar basit. Metaverse’inizin omurgasını oluşturmak için 100 geliştirici kiralayabilirsiniz, ancak asla burayı kendi evleri yapmaya karar veren 1000 bağımsız hayran kadar tutkulu olamazlar.

Metaverse’de yalnızca birkaç oyuncunun etki yaratması faydalı görünse de, önde gelen Metaverse projelerinin uyumsuzluğu, yaratıcıları taraf seçmeye zorlar. Örneğin, Metaverse giyilebilir ürünler üreten gelişmekte olan bir moda tasarımcısı Decentraland, The Sandbox veya Horizon Worlds için ürünler yaratmak arasında seçim yapmak zorundadır. Bu projelerin tümü farklı motorlarda çalışır ve gezinmek için kendi yazılım geliştirme kitlerine ve çerçevelerine sahiptir. Bir tasarımcının veya programcının, yol boyunca ortaya çıkan düzinelerce metaverse’den bahsetmeye gerek yok, üç platform için de projeler oluşturma olanağına sahip olması pek olası değildir.

İlişkili: En iyisi henüz gelmedi: Blockchain ve yaratıcı ekonomi için sırada ne var?

Blockchain tabanlı Metaverse projeleri, Meta düzeyinde marka bilinirliğinden yoksun olabilir, ancak erişilebilirliği vurgulayan sıcak bir ortam sağlamaya çalışabilirler. Big Tech, kullanıcı geri bildirimlerine yanıt vermekte ve dünyalar arasında köprüler oluşturmakta yavaş olsa da, merkezi olmayan projelerin el becerisi onları merkezi Metaverse modelinin önüne geçirebilir.

Metaverse’i yalnızca başka bir kurumsal kol olarak kullanan merkezi şirketler için, birlikte çalışabilirlik yararlı değildir – Apple’ın satıcı kilitlenmesine olan yakınlığı size bu kadarını anlatmalıdır. Diğer herkes için bu farklı bir hikaye. Meta gibi bir devle karşılaştığınızda, sizin için aynısını yapıyorsa, başka birinin ürettiği ürünlere değer katmak mantıklıdır. Tek başınıza hiçbirinizin şansı yok; ama birlikte, birbirinizin güç çarpanlarısınız. Sonuçta, Metaverse sonsuz derecede para kazanılabilir görünüyor, ancak kullanıcıların satın almak istediği şeyleri yapabilmeniz gerekiyor. Ve satın alımlarını ne kadar çok platformda kullanabilirlerse o kadar iyi.

Yaratıcı ekonomi Metaverse'de patlayacak, ancak Big Tech rejimi altında değil

Birlikte çalışabilirlik, geliştirme ve programlamanın ötesine geçerek topluluk yönergeleri ve para kazanma gibi faktörleri de kapsar. Meta ve Google, kabul edilebilir ve para kazanılabilir içeriğin parametrelerini değiştirme konusunda oldukça kararsız ve tutarsızdır. Gidin herhangi bir YouTuber’a, içeriklerinden sürekli olarak kendilerini desteklemek şöyle dursun, içeriklerinden reklam geliri elde etmeye başlamanın ne kadar zor olduğunu sorun. Big Tech neden Metaverse’deki kural kitabını değiştirsin?

Aşırı ücretler, platform uyumsuzluğu ve eşit olmayan topluluk yönergeleri, içerik oluşturucuların merkezi Metaverse platformlarından geri tepmesi için mükemmel bir fırtınaya dönüşüyor. Geliştirme ilerledikçe, bağımsız sanatçıların desteğinin olmaması, merkezi Metaverse’in kullanıcıları çekmek için herhangi bir cazip çeşitlilik veya kültürden yoksun bir mega-kurumsal oyun alanına dönüşmesine neden olacaktır.

Merkezi olmayan özerk bir organizasyon olarak çalışan bir Metaverse, kendi adına, para kazanma yönergeleri ile tamamen şeffaf olabilir ve belirteç sahiplerinin, içerik oluşturucuların dijital çalışmalarından nasıl para kazanabilecekleri konusunda oy kullanmasına izin verebilir. Gaz maliyetleri gibi operasyonel ücretler azaldıkça ve daha verimli blok zincirleri ve jetonlar mücadeleye katıldıkça, geliştiriciler, kullanıcıların katılması için daha ucuz olan merkezi olmayan projeler inşa etmeye başlar. Bu aynı zamanda bağımsız içerik oluşturucular için daha davetkar ve kapsayıcı bir ortam sağlar.

Metaverse, internete yeni bir hayal gücü ve etkileşim çağı getiren ve kullanıcıların yaratıcı endüstrilere yaklaşımını değiştiren her şeyi kapsayan bir projedir. Metaverse’de gelişen bir yaratıcı ekonomi kesinlikle mümkündür, ancak gelişme finansal ve operasyonel engellerle dolu bu uyumsuz yolda devam ederse, bu ekonomi asla gerçekleşmeyecektir. Sonuç olarak, bağımsız içerik oluşturucular ve sanatçılar Metaverse kavramı tarafından boğulmuş değil, güçlenmiş hissetmelidir.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Ariel Shapira bir baba, girişimci, konuşmacı ve bisikletçidir ve İsrailli girişimlerle çalışan ve uluslararası pazarlarla bağlantı kurmalarına yardımcı olan bir danışmanlık ajansı olan Social-Wisdom’un kurucusu ve CEO’su olarak hizmet vermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaratıcı ekonomi Metaverse’de patlayacak, ancak Big Tech rejimi altında değil

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!