NFT’lerde yalnızca PFP’lerden daha fazlası var – değiştirilemez belirteçlerin toplumu dönüştürmesinin 5 yolu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi projelerin genel halkın dikkatini çekmesiyle, mantar olmayan token (NFT) sektörü, geçtiğimiz bir buçuk yıl içinde popülaritesinde bir artış yaşadı.

En son trend olan dijital sanat eseri için altı haneli bir maaş günü getirme fikri sektöre verilen ilgide önemli bir faktör olsa da, gerçek şu ki kripto endüstrisi NFT teknolojisinin yapabileceklerinin sadece yüzeyini çizdi.

Burada, günlük yaşamda önemli değişiklikler yapma potansiyeline sahip NFT teknolojisinin gelişimindeki bazı sonraki sınırların bir özeti bulunmaktadır.

Tıbbi kayıtlar ve kimlik

Tıbbi kayıtlar ve kimlik belgeleri, dijital çağda bile yanlış yerleştirilmesi kolay ve değiştirilmesi zor olan hayati bilgi parçalarıdır. Bu, NFT teknolojisinin toplumdaki çoğu bireyin yararlanabileceği geniş kapsamlı bir pratik kullanım durumu sunabileceği bir alandır.

Bir kişinin tıbbi kaydını kaydetmeyi, yönetmeyi ve izlemeyi büyük sağlık kurumlarına bırakmak yerine, her kişiye atanan benzersiz bir NFT defteri, gizliliği ve mahremiyeti korurken tüm tıbbi bilgileri saklayabilir.

Bu aynı zamanda bir kişinin tedavi ararken bir sağlık kuruluşuyla hangi bilgilerin paylaşılacağını kontrol etmesine ve daha az ilgili kişisel verileri gizli tutmasına olanak tanır.

Bir gün bu sürecin, bir sağlık kuruluşu veya devlet kurumu tarafından yeni doğanlara NFT doğum belgesi verilmesiyle doğumda başlaması olasıdır. Bu aynı zamanda NFT biçiminde izlenebilecek dijital bir kimlik kaydı oluşturmanın başlangıcı olabilir.

Dijital kimlik biçimleriyle, bireyler kimlik bilgileri gerektiğinde, örneğin bir kişinin 21 yaşından büyük olup olmadığını doğrulayacak bir uygulama gibi, kimliklerde genellikle ev adresi gibi yer alan diğer bilgileri ifşa etmeden hangi bilgilerin paylaşılacağını sınırlayabilecekler. .

Gayrimenkul ve varlık tokenizasyonu

Gayrimenkul ve diğer gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu, belki de sayısız sektör üzerindeki etkileri açısından NFT teknolojisi için en geniş kapsamlı ve paradigma değiştiren uygulamalardan biridir.

Bir öğenin sahipliğini izlemenin ve doğrulamanın basit bir yolu olmasının yanı sıra, varlıkların tokenleştirilmesi, nihayetinde, merkezi olmayan finanstaki (DeFi) çeşitli uygulamaların çoğunda kullanılmalarına izin verecektir.

Sonunda, bireyler, yeniden finansmana benzer bir şekilde başka yerlerde kullanmak üzere borç almalarına izin verecek bir DeFi protokolünde teminat olarak evlerinin tapusunu temsil eden bir NFT kullanabilecekler.

Otel veya lüks yat gibi daha büyük öğelerin tokenleştirilmesi, aynı zamanda, kısmi mülkiyete izin vererek, tipik olarak böyle bir öğeyi karşılayamayanlara, ona maruz kalmanın bir yolunu verir.

Bir blok zincirinde tokenleştirilebilecek ve izlenebilecek şeylerin bir sınırı yoktur ve hisse senetleri, tahviller, sanat eserleri, nadir koleksiyonlar ve lüks öğeler dahil olmak üzere her türlü varlığın bir gün NFT biçiminde temsil edilmesi için iyi bir şans vardır.

Fikri mülkiyet ve patentler

NFT’ler, herhangi bir içeriğin sahipliğini kanıtlamanın bir yolunu sunarak mevcut ticari markalar ve telif hakları sistemini bir sonraki düzeye taşıdıkları için fikri mülkiyeti (IP) ve patentleri izlemek için idealdir.

Blok zinciri teknolojisinin veri tutma yetenekleri, bir IP parçasının tüm geçmişinin izlenmesine ve zaman damgasına izin vererek, inkar edilemez bir sahiplik sağlamanın bir yolunu sunar. Benzer şekilde, bir patent veya buluş için veriler NFT biçiminde bir blok zincirine kaydedilebilir ve bu da mülkiyeti korumanın ve onaylamanın bir yolunu sunar.

İlişkili: Theta Labs, Sony’nin Spatial Reality Display ile uyumlu 3D NFT’leri başlatmasına yardımcı olacak

Biletleme ve ödül programları

Dünyanın dört bir yanındaki eğlence mekanlarında halihazırda keşfedilen ve uygulanmakta olan NFT’ler için bir kullanım örneği, etkinlikler için biletlerin veya geçiş kartlarının oluşturulmasıdır. Sınırsız sayıda benzersiz NFT oluşturma yeteneği, konser salonları ve spor arenaları gibi mekanların giriş için NFT olarak kolayca doğrulanabilen veya aktarılabilen biletler düzenlemesine olanak tanır.

Akıllı telefonların toplum genelinde yaygınlığı, dijital biletlemeyi mümkün kıldı ve NFT teknolojisinin entegrasyonu, bu süreci daha verimli ve takip edilmesi daha kolay hale getirmeye yardımcı olacak.

Şirketler, katılımcılara, ödül amacıyla kuruluş içindeki satın almaları veya faaliyetleri izlemek için kullanılan NFT’lerin verildiği ödül programları oluşturabilir. Önemli bir kişisel bilgiyi açığa çıkaran fiziksel kartlar vermek veya telefon numarası ile aktivite takip etmek yerine, başka hiçbir bilgi ifşa edilmeden taranan bir NFT ile aktiviteler takip edilebilir.

Özel üyelikler

NFT teknolojisinin son bir uygulaması, özel bir kulübe üyeliği doğrulama veya belirli bir hizmete erişim sağlama gibi belirli bir işlevi yerine getiren genel bir yardımcı program belirtecidir.

Bu, yalnızca belirli bir koleksiyondan bir NFT’nin sahipliğini doğruladıktan sonra erişilebilen bir web sitesine veya Discord grubuna sahip olan bir dizi NFT projesi tarafından halihazırda kullanılmakta olan bir işlevdir.

Bu fikrin uygulamaları geniş kapsamlıdır ve hayranlarına şarkılara özel erişim sunan içerik oluşturuculardan, o müzisyen tarafından yayınlanan bir NFT’ye sahiplerse, nadir NFT sahiplerinin kutsal kitaplıklarına erişmelerine izin veren gizli topluluklara kadar geniş bir yelpazeyi yönetir.

Kripto pazarlarında ticaret ve yatırım hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NFT’lerde yalnızca PFP’lerden daha fazlası var – değiştirilemez belirteçlerin toplumu dönüştürmesinin 5 yolu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!