Mining Capital Coin CEO’su 62 milyon dolarlık yatırım dolandırıcılığı planıyla suçlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto madenciliği ve yatırım platformu Mining Capital Coin’in (MCC) CEO’su ve kurucu ortağı Luiz Capuci Jr., Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından “62 milyon dolarlık küresel bir yatırım dolandırıcılığı planını düzenlediği iddiasıyla” suçlandı.

DOJ, Capuci’yi elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak ve MCC aracılığıyla yürütüldüğü iddia edilen birkaç dolandırıcılık planıyla ilgili olarak uluslararası kara para aklamak için komplo kurmakla suçluyor. Suçlu bulunursa, azami 45 yıl hapis cezasına çarptırılır.

DOJ’un iddianamesine göre, Capuci (isimsiz ortak komplocularla birlikte), MCC madencilik paketlerinin kâr getirme potansiyeli ve “dünyanın en büyük kripto para madenciliği operasyonu tarafından desteklenen Capital Coin” adlı yerel bir token konusunda yatırımcıları yanıltmakla suçlanıyor. ”

Madencilik paketlerinin bir parçası olarak, Capuci’nin “yatırımcıların parasını yeni kripto para birimi madenciliği yapmak için kullanarak önemli karlar ve garantili getiriler” lanse ettiği söyleniyor, ancak iddiaya göre pazarlığı yerine getiremedi:

“İddianamede iddia edildiği gibi, Capuci sahte bir yatırım planı işledi ve söz verildiği gibi yatırımcıların fonlarını yeni kripto para madenciliği için kullanmadı, bunun yerine fonları kontrolü altındaki kripto para cüzdanlarına yönlendirdi.”

Capuci ayrıca, “daha önce hiç görülmemiş yeni teknolojiye sahip”, “saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilecek” ve yatırımcılar için günlük getiriler sağlayabilecek şüpheli MCC ticaret botlarını pazarlamakla suçlanıyor.

“Ancak, Madencilik Paketlerinde yaptığı gibi, Capuci’nin Ticaret Botları ile bir yatırım dolandırıcılığı planı yürüttüğü ve söz verdiği gibi, yatırımcılar için gelir elde etmek için MM Alım Satım Botlarını kullanmadığı, bunun yerine fonları kendisine ve ortaklarına yönlendirdiği iddia edildi. – komplocular,” diyor Adalet Bakanlığı iddianamesi.

Ayrıca, MM CEO’su ve kurucu ortağının, çok seviyeli bir pazarlama planının parçası olarak MM destekçilerini ve bağlı kuruluşlarını işe aldığı iddia ediliyor. Yatırımcıları MCC ekosistemine çekmenin karşılığında Capuci’nin “Apple saatlerinden ve iPad’lerden Lamborghini, Porsche gibi lüks araçlara” ve hatta kendi kişisel Ferrari’sine kadar her şeyi vaat ettiği söyleniyor.

“Capuci, fonları çeşitli yabancı merkezli kripto para borsaları aracılığıyla uluslararası olarak aklayarak yatırımcılardan elde edilen dolandırıcılık gelirlerinin yerini ve kontrolünü daha da gizledi.”

DOJ’un iddianamesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) MCC, kurucu ortak Emerson Pires, Capuci ve Capuci tarafından CPTLCoin Corp. (CPTLCoin) ve Bitchain Exchanges’de kontrol edilen iki kuruluş aleyhindeki dolandırıcılık suçlamalarını belirlediği aynı gün açıklandı. (Bitchain).

SEC’in şikayetine göre, “MCC, Capuci ve Pires, dünya çapında 65.535 yatırımcıya madencilik paketleri sattı ve bir yıl boyunca haftalık olarak ödenen yüzde 1 oranında günlük getiri sözü verdi”.

SEC, yatırımcılara başlangıçta Bitcoin (BTC) getirisi vaat edildiğini iddia etti, ancak daha sonra bu, MCC’nin Capital Coin’i (CPTL) olarak değiştirildi ve bu, yalnızca Bitchain adlı “Capuci’nin yarattığı ve yönettiği sahte bir kripto varlık ticaret platformunda” kullanılabilir.

Ancak, kullanıcıların fonlarını çekme zamanı geldiğinde, yalnızca başka bir madencilik paketi satın alabildiler veya fonlarını kaybedebildiler.

İlişkili: Yeni kripto dava takibi, SafeMoon’dan Pepe the Frog’a kadar 300 vakayı vurguluyor

SEC, Pires ve Capuci’nin “madencilik paketlerinin satışından en az 8,1 milyon dolar ve başlatma ücretlerinden 3,2 milyon dolar elde ettiğini” iddia ediyor.

“Şikayetin iddia ettiği gibi, Capuci ve Pires, sahte getiri vaatleriyle şüphe etmeyen yatırımcılardan daha fazla para çekmek için her fırsatı değerlendirdi ve Lamborghini, yat ve gayrimenkul satın almak da dahil olmak üzere müsrif bir yaşam tarzını finanse etmek için bu sahte plandan elde edilen yatırımcı fonlarını kullandı. SEC uygulama bölümünün Kripto Varlıklar ve Siber Birimi başkanı A. Kristina Littman dedi.

SEC ayrıca Florida Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinin geçen ay sanıklar hakkında geçici bir yasaklama emri ve mal varlıklarının dondurulması emri çıkardığını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mining Capital Coin CEO’su 62 milyon dolarlık yatırım dolandırıcılığı planıyla suçlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!