Orta Afrika bankaları, Bitcoin’in benimsenmesi için CAR’ı azarladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orta Afrika Devletleri Bankası başkanı veya Banque des États de l’Afrique Centrale (BEAC), Orta Afrika Cumhuriyeti’ne (CAR) ülkenin kripto para birimlerini benimsemesiyle ilgili sert bir mektup yayınladı.

CAR Maliye Bakanı Hervé Ndoba’ya hitaben yazılan bir mektupta BEAC valisi Abbas Mahamat Tolli, CAR’ın kriptoyu benimsemesinin Orta Afrika parasal birliği üzerindeki “önemli olumsuz etkisini” anlatıyor.

CAR, Nisan ayında kripto para birimlerini benimseme niyetini açıklayan bir yasa tasarısını onayladı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ilgili kararı şimdiden vermesi şaşırtıcı değil. Ama şimdi, BEAC ateşe yakıt ekliyor.

BEAC ayrıca, CAR’da kripto para biriminin benimsenmesinin ve CFA para biriminden potansiyel olarak uzaklaşmanın “sorunlu” olduğunu da ekliyor.

CFA para birimi, Orta ve Batı Afrika’daki eski Fransız kolonilerinde kullanılan iki neredeyse aynı forma sahiptir. Birçok Bitcoin kullanıcısının ve yerlinin sevmediği euroya sabitlendi.

Komşu Kongo’da Bitcoin Beach’ten ilham alan bir mülteci projesi olan Kiveclair’in kurucusu Gloire, Cointelegraph’a CFA’nın “bütün ülkeleri bağımlı hale getirdiğini” söyledi. Senegal’de Bitcoin’i ödeme olarak kabul eden ilk kişi olan Mama Bitcoin, Cointelegraph’a “CFA’nın Fransa’da yapıldığını ve – daha iyi bir kelime yok, sömürge parası için” olduğunu söyledi.

Doğal olarak, BEAC valisi CFA’ya sarılmaya heveslidir. Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerini benimseyen CAR’ın oluşturduğu tehdidi anlıyor. Mektupta şunlar yazıyor:

“Bu yasa, temel amacının BEAC’ın kontrolü dışında, CEMAC’ta yürürlükte olan yasal para birimiyle rekabet edebilecek veya onun yerini alabilecek ve parasal istikrarı tehlikeye atabilecek bir Orta Afrika para birimi oluşturmak olduğunu öne sürüyor.”

Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu veya La Communauté économique et monétaire de l’Afrique centrale (CEMAC), Orta Afrika’da bölgesel ekonomik işbirliğini teşvik ediyor. BEAC’ı desteklemek, Vali Tolli’nin başkanı olduğu CEMAC’ın “birincil hedefi”dir.

İlişkili: Afrika’daki kripto kullanıcıları 2021’de %2,500 arttı: Rapor

İnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu ve düzenli bir Cointelegraph yazarı olan Alex Gladstein, “BEAC’ın ‘kontrolünün ötesinde’ bir Orta Afrika para birimi oluşturmanın” CAR’ın tam olarak uyguladığı strateji olduğunu paylaştı:

CAR, El Salvador’un en büyük kripto para birimini benimseme konusundaki giderek daha başarılı stratejisini takiben, dünya çapında Bitcoin’i benimseyen ikinci ülkedir. El Salvador, ABD’den IMF’ye büyük kurum ve hükümetlerden de eleştiriler aldı.

Orta Afrika’da valinin mektubu, Orta Afrika para birliğinin kararlarına “katı uyumun yeniden sağlanması” talebiyle sona eriyor. Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada kripto yasası sıkı bir şekilde yerinde kalıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Orta Afrika bankaları, Bitcoin’in benimsenmesi için CAR’ı azarladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!