Halk ‘slavecoin’lere karşı çıktığı için ECB ‘anonim’ dijital euro’yu ortaya koyuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupalıların dijital euro konusunda pek olumlu hissetmemesine rağmen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesini zorlamaya devam ediyor.

ECB, potansiyel bir Avrupa CBDC’sinin kapsamlı bir teknik analizini ve mevcut finansal sistemdeki konumunu sağlayan dijital euro hakkında başka bir çalışma belgesi yayınladı.

13 Mayıs’ta yayınlanan çalışma belgesi, finansal aracılık, ödeme seçenekleri ve dijital ekonomide mahremiyet gibi konuları incelemeyi ve çok sayıda ilgili cebir tabanlı sonuç sağlamayı amaçlıyor.

Çalışma, banka mevduatları gibi geleneksel dijital ödemelere “anonimliği olan bir CBDC’nin” tercih edildiğini, ancak dijital para birimleri veya teknoloji devleri tarafından verilen “ödeme jetonları” ile “yerini alabileceğini” öne sürüyor.

“Bu platformlar finansal hizmetler için piyasadaki bankalarla rekabet ederse, bu risk özellikle somut olacaktır. Bununla birlikte, veri paylaşım özellikleri için bir opsiyonellik, yaygın bir CBDC benimsenmesine neden olabilir” diyor çalışma kağıdı.

ECB’ye göre, nakitin temel sorunlarından biri, anonimliğini korurken daha verimli çevrimiçi geçişler için kullanılamamasıdır. Buna karşılık, banka mevduatları çevrimiçi olarak kullanılabilir, ancak yeterli anonimlik sağlamaz.

ECB, son olarak, teknoloji platformları tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin “tüccarların bankalardan saklanmasına izin verirken, platformların rekabeti boğmasına izin verdiğini” yazdı ve şunları ekledi:

Temsilcilerin ödeme verilerini seçilen taraflarla paylaşmasına olanak tanıyan bağımsız bir dijital ödeme aracı – bir CBDC – tüm sürtüşmelerin üstesinden gelebilir. […] Anonimliği olan bir CBDC’nin tanıtılması, tüccarların bankaların ödeme akışlarından bilgi çekmesini engellemesini sağlıyor.”

ECB, anonimlik etkinleştirilmiş özelliklere sahip potansiyel bir dijital euroyu desteklemeye devam ederken, Avrupalılar herhangi bir CBDC konusunda pek iyimser değiller. Başka bir dijital euro istişaresinden gelen kamuoyu geri bildirimine göre, Avrupalıların çoğunluğu Avrupa Birliği’nde bir CBDC’nin benimsenmesine karşı.

5 Nisan’da başlatılan istişare, yazı yazılırken 14.110 geri bildirim girdisi topladı ve birçoğu merkez bankası tarafından kontrol edilen dijital para birimi fikrine ve bununla ilişkili kullanıcı gizliliği eksikliğine karşı çıktı. Hatta bazı çevrimiçi yorumcular, bu tür finansal araçlar tarafından potansiyel olarak tanıtılan “dijital köleliğe” karşı çıkan bir CBDC’den “köle para” olarak bahsettiler.

“AB yönlendirmesi anlamında dijital euro, ne mahremiyetin korunmasıyla ne de veri koruma düzenlemeleriyle uyumlu değil. […] Avusturya vatandaşı Schmidl Andreas, küçük garantörler için bir kontrol sistemi gerektiriyor” dedi.

“Dijital bir euronun getirilmesine tamamen karşıyım çünkü bir şey satın alırken internete bağımlı olmak istemiyorum. Dijital euroyu kesinlikle reddediyorum çünkü tam kontrol sağlıyor ve temel hak ve özgürlüklerimizi kısıtlıyor” diye yazdı başka bir anonim kullanıcı.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, kullanıcı gizliliği sorunu, merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili en büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıktı. Bu, bir yandan gizliliği korurken bir yandan da yasadışı finansal faaliyetleri önlemeleri gerektiğinden, küresel düzenleyiciler ve hükümetler için hızla büyük bir sorun haline geldi.

Nisan 2021’de yayınlanan daha önceki bir dijital euro kamu istişaresine göre, kullanıcı gizliliği, Avrupa Birliği’ndeki hem vatandaşlar hem de profesyoneller tarafından dijital euronun en önemli özelliği olarak kabul edildi.

İlişkili: ECB sunumu, önerilen dijital euro tasarımlarının gizlilik seçeneklerinden yoksun olduğunu gösteriyor

Dijital euroyla ilgili, iddia edilen talep eksikliği de dahil olmak üzere bir dizi başka sorun var. Digital Euro Association başkanı Jonas Gross, Nisan ayında Cointelegraph’a verdiği demeçte, dijital euronun temel amacının hala net olmadığını söyledi. Geçen yıl, İspanyol bankası BBVA’daki düzenleyici yönetici Pablo Urbiola, dijital euronun ne tür bir müşteri talebini karşılaması gerektiğinin tam olarak net olmadığını savundu.

Avrupa Komisyonu finans şefi Mairead McGuinness’e göre, ECB hala 2023’ün sonlarında bir CBDC prototipi bekliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Halk ‘slavecoin’lere karşı çıktığı için ECB ‘anonim’ dijital euro’yu ortaya koyuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!