Meta Venture Fund Kurucu Ortağı Tolga Yücel ile Özel Röportaj

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın farklı lokasyonlarında Blockchain odaklı etkinlikler gerçekleştiriliyor. 13-14 Nisan tarihleri arasında Paris Blockchain Week‘te neler olup bittiğini sizlere aktarmıştık. Bir sonraki etkinlik adresimiz ise NFT Summit Istanbul 2022 olacak. 28 – 29 Mayıs tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda kapılarını açacak olan etkinlikte hem dünyadan hem de Türkiye’den birçok önemli konuşmacı yer alacak. Biz de hem etkinliğin detaylarını hem de gelecek planlarını öğrenmek için etkinliği düzenleyen Meta Venture Fund’un Kurucu Ortağı Tolga Yücel ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Soru: Aslında web sitesinde 2 gün boyunca katılımcıları nelerin beklediğine dair detaylı bilgiler var ama biz yine de NFT Summit İstanbul’u sizin gözünüzden dinleyebilir miyiz? Networking imkanından workshop’lara, katılımcıları nasıl bir deneyim bekliyor? 

Tolga Yücel: Biz yola çıkarken, İstanbul’un dünyadaki bu konuyla ilgili etkinlikler ajandasına girmesini hedeflemiştik. Yeni gelişen ve büyüyen bir alanda İstanbul’un merkez olması için bu çabayı çok önemsemiştik. Bu sebeple, kendi alanında yetkin yabancı konuşmacıları ve dünyaca ünlü şirketlerin yetkililerini İstanbul’da, burada oluşmuş ekosistem temsilcileri ile buluşturmayı önemsemiştik. Öncelikle katılımcılar, çok kaliteli yerli ve yabancı konuşmacıları dinleyecekler. NFTTrade, OKX, Biconomy, Metamask, Biliance, Sandbox ve Museum of Crypto Art gibi şirketlerin en üst düzeyleri ve Türkiye’de bu konuda söz sahibi olanlarla bir araya gelecekler. Yeni projelerin tanıtımı olacak. Farklı işleri başarmış ve projeleri hayata geçirmiş kişilerle tanışabilecekler. Dünyadan ve Türkiye’den sanatçıların eserlerini sergi bölümümüzde görebilecekler. Bir workshop’umuz var, sıfırdan bir NFT’nin yapılışına şahit olacaklar. Networking anlamında da çok geniş bir spektrumda fırsatları olacak.

Soru: Konuşmacı listesinde MetaMask gibi uluslararası şirketlerden isimler de var. Bu isimlere ulaşma süreci nasıl oldu? Türkiye pazarını nasıl gördüklerine dair fikirlerini alma şansınız oldu mu? 

Tolga Yücel: Biz, New York merkezli bir kuruluşuz, girişim sermayesi görevi görerek bir kuluçka merkezi gibi çalışıyoruz. Hedefimiz de ABD’de büyüyen web3 ekosisteminde projeleri desteklemek, onları büyütmek. Bu sebeple konuşmacı dostlarımızın birçoğu ile biz bu hedeflerimiz doğrultusunda bir arada çalışıyoruz. Bunun dışında, etkinlik paylaşılmaya başlayınca kendiliğinden katılmak isteyen ve konuşmacı olmak isteyen uzmanlarımız da oldu. Çoğu konuşmacımızla yaptığımız sohbette, Türkiye pazarı olarak değil ama yeni şekillenen NFT pazarı olarak bakıyorlar. Şunun farkındalar, Türkiye’den çok başarılı dijital sanatçı, proje var. Bunun büyütülmesinin hem Türkiye’ye hem de kendilerine, ekosisteme büyük fayda sağlayacağını düşünüyorlar.

Soru: NFT sektörünün 2021’in sonu ve 2022’nin başındaki ivmesini kaybettiği söyleniyor. Peki bunun NFT Summit İstanbul’a sizce negatif bir etkisi oldu mu? İlgi ne seviyede? 

Tolga Yücel: İlgi çok yüksek. Hatta giderek yükseliyor, sonlara doğru. FOMO etkisinden oluşan köpüğün bu süre içinde kalkması çok normal. Henüz emekleme döneminde olan bir sektör için bu çok doğal. Ama herkes şunun farkında NFT gerek dijital sanat eseri, gerekse fayda üreten bir token olarak, Blockchain ve web3’ün yeni anahtarı, değiş-tokuş aracı. Bu etkinliğin de amacı, bu dönüşümü, belki de bu yeni devrimi gündeme taşımak. 

Soru: 2 günlük etkinlik boyunca etkinlikte ne kadar ziyaretçi ağırlamayı planlıyorsunuz? 

Tolga Yücel: Kayıtlarımız hâlâ devam ediyor. Ancak şunu söyleyebilirim, sanırım bin rakamını geçeceğiz.

Soru: Etkinlikte Türkiye’den de birçok önemli isim sahneye çıkacak. Siz, Türkiye’deki sektörel ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Tolga Yücel: İnanılmaz dayanışma içinde olan ve rekabet yerine paylaşımı önceleyen bir ekosistem var Türkiye’de. Çok kaliteli insanlardan oluşan ve dünyayı takip eden girişimcilerle, sanatçılarla ve yayıncılarla geliştiricilerle tanıştık. Sektör henüz her şeyin başında. Fakat çok hızlı gelişiyor. Bu da Türkiye’nin bu konudaki ilk ve en büyük etkinliğine olan ilgiye de yansıyor. 

Soru: NFT Summit İstanbul’dan sonraki planlarınız neler? Bir sonraki etkinlik için hazırlıklar başladı mı? 

Tolga Yücel: Biz, düzenli bir şekilde İstanbul’da devam edeceğiz. Etkinliği daha da geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefliyoruz. Üç ay içinde karar verip hayata geçirdiğimiz bu etkinlik için önümüzdeki yıl daha uzun sürede çalışmayı hedefliyoruz. Bu sebeple, hazırlıklara başladık bile… Ayrıca, hedefimiz seneye bu etkinliğin bir benzerini yurtdışında da yapmak. Amacımız, ekosistemimizi bu sefer yurtdışındaki başkentlere taşımak. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meta Venture Fund Kurucu Ortağı Tolga Yücel ile Özel Röportaj

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!