Panama cumhurbaşkanı, kripto yasasını ‘şu anda’ yasaya sokmayacağını söyledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Panama başkanı Laurentino Cortizo, ek Kara Para Aklamayı Önleme kuralları olmadan ülkenin Ulusal Meclisi tarafından yakın zamanda onaylanan bir kripto yasasını imzalamayacağını söyledi.

Çarşamba günü Bloomberg Yeni Ekonomi Geçidi Latin Amerika konferansında konuşan Cortizo, Panama yasama organı tarafından yakın zamanda geçirilen tasarının masasına ulaşmadan önce yasal kontrollerden geçmesi gerektiğini, ancak potansiyel olarak yasaya girmeden önce daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Mevzuatı “yenilikçi bir yasa” ve “iyi bir yasa” olarak nitelendiren başkan, tasarının belirli yönlerini onayladığını ancak ele alınması gereken kripto para birimlerinin olası yasadışı kullanımlarına işaret ettiğini söyledi.

Cortizo, “Şu anda bu yasayı imzalamayacağım” dedi. “Yasada kara para aklama faaliyetleriyle ilgili hükümler varsa – Kara Para Aklamayı Önleme faaliyetleri – bu bizim için çok önemli.”

Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, Çarşamba günü Bloomberg Yeni Ekonomi Geçidi Latin Amerika konferansında konuşuyor.

Panama’nın “Kripto Yasası” 28 Nisan’daki üçüncü tartışmanın ardından Ulusal Meclis’ten geçti. Yasama organına göre, yasa tasarısı kabul edildi. hedeflenen “kripto varlıklarının ticareti ve kullanımı, dijital değerin verilmesi, değerli metallerin ve diğer varlıkların tokenleştirilmesi, ödeme sistemleri ve diğer hükümlerin” düzenlenmesinde.

Yerel işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesini gerektiren El Salvador’un Bitcoin Yasasının aksine, Panama Kripto Yasası kabul edilirse, sakinlere ve işletmelere kripto para birimini kullanma ve kabul etme seçeneği sunacaktır. Tasarının erken bir taslağına göre, birçok işletmenin kriptoyu kabul etmek için özel bir lisansa ihtiyacı olmayacak.

Kripto yanlısı milletvekili Gabriel Silva, önerildi Kripto Yasası’nın geçişi, Panama’da finansal katılımın teşvik edilmesine yardımcı olacak ve istihdam için ek fırsatlar yaratacaktır. Ancak ekonomist Ernesto Bazán, isminde Başkan Cortizo’nun ülkedeki net düzenlemelerin eksikliğinin kripto para birimlerine güven uyandırmasının muhtemel olmadığını ve bankaların finansal istikrarını ve yerel ekonomiyi riske atacağını iddia ederek tasarıyı veto etmesi için.

“Böyle yeni ve özel bir konuda yetkin profesyonellere, denetim kapasitesine ve yeterliliğe sahip olmak, daha da fazlası, esastır” dedim Bazan. “Zayıf düzenleme, ülkeye ve Uluslararası Bankacılık Merkezi’ne olan güven kaybına yol açacak daha büyük dolandırıcılık, siber saldırılar ve suç faaliyetleri için bir fırsat penceresi açacaktır. […] Yasanın vetosunu ve bu düzenlemenin içerdiği risklerin kapsamlı bir analizinin yapılmasını bekliyoruz. Ülkenin iyiliği için.”

İlişkili: Ukrayna cumhurbaşkanı kripto için düzenleyici çerçeve oluşturan yasayı imzaladı

Silva, Panama Kripto Yasası’nın Eylül 2021’de Ulusal Meclis’e sunulmasına yardımcı oldu, aynı gün El Salvador Bitcoin’i (BTC) resmi olarak yasal ihale olarak tanımaya başladı. Tasarı, 28 Nisan’da Ulusal Meclis tarafından onaylanmadan önce 21 Nisan’da Ekonomik İşler Komitesi’nden çıkarıldı ve şu anda Başkan Cortizo’nun onayını veya vetosunu bekliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Panama cumhurbaşkanı, kripto yasasını ‘şu anda’ yasaya sokmayacağını söyledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!