Hangi Bitcoin stratejisi fiyattan bağımsız olarak en iyi sonucu verir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), Kasım 2021’de 69.000 dolarlık rekor seviyeye ulaştıktan altı ay sonra %55’ten fazla düştü.

Büyük düşüş, yatırımcıları BTC’yi daha ucuzken, yaklaşık 30.000 $’da mı almaları yoksa başka bir piyasa satışını mı beklemeleri gerektiği konusunda bir çıkmazda bıraktı.

Bunun başlıca nedeni, Federal Rezerv’in son %0.5’lik faiz artırımına rağmen faiz oranlarının daha düşük olmasıdır. Bu arada, küresel fon yöneticileri arasındaki nakit varlıkları %6,1 artarak 11 Eylül saldırılarından bu yana en yüksek seviye olan 83 milyar dolara yükseldi. En son Bank of America verilerine göre bu, en büyük emeklilik, sigorta, varlık ve hedge fon yöneticileri arasında riskten kaçınmayı gösteriyor.

Carl B. Menger dahil birçok kripto analisti, daha büyük satın alma fırsatları görün fiyatı bir dip ararken Bitcoin pazarında.

Ancak, yatırımcıların bir piyasaya girmek için büyük bir meblağ attığı bir götürü yatırım (LSI) önermek yerine, sıradan yatırımcı için “dolar maliyeti ortalaması” veya DCA olarak adlandırılan, görünüşte daha güvenli bir alternatif var.

Bitcoin DCA stratejisi, tüm varlık yöneticilerinin %99,9’unu geçebilir

DCA stratejisi, yatırımcıların nakit varlıklarını on iki eşit parçaya bölmeleri ve her ay her parça ile Bitcoin satın almalarıdır. Başka bir deyişle, yatırımcılar fiyatları düştüğünde daha fazla BTC satın alırlar ve fiyatları yükseldiğinde aynı varlıktan daha az satın alırlar.

Strateji şimdiye kadar inanılmaz sonuçlar verdi.

Örneğin, CryptoHead’in DCA hesaplayıcısına göre, Aralık 2017’de zirveye ulaştıktan sonra her ay Bitcoin’e yatırılan bir dolar –yaklaşık 20.000$– yatırımcılara 163$ kümülatif getiri sağladı. Bu, tutarlı yatırımlardan yaklaşık %200 kâr anlamına gelir.

Bitcoin DCA hesaplayıcısı. Kaynak: CryptoHead

Bitcoin DCA stratejisi aynı zamanda BTC’nin uzun vadeli eğiliminin her zaman yukarıya doğru çarpık kalacağı fikrinden kaynaklanmaktadır. Menger, Bitcoin’i belirli bir dolar karşılığında düzenli olarak satın almanın yatırımcıların “Dünya gezegenindeki tüm yatırım yöneticilerinin ve firmalarının %99,99’unu yenmesine” neden olabileceğini iddia ediyor.

DCA stratejisindeki çatlaklar

Bununla birlikte, geleneksel pazarlardaki tarihsel getiriler, DCA’yı en iyi yatırım stratejisi olarak desteklemez. Bunun yerine, LSI stratejisinin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Örneğin, Vanguard’ın 1926’dan 2015’e kadar her 12 aylık zaman dilimini inceleyen 60/40 portföyü üzerine yaptığı bir araştırma, tek seferde yapılan yatırımların DCA’dan üçte iki oranında daha iyi performans gösterdiğini ve bir takvimde ortalama %2,4 olduğunu gösterdi. yıl bazında.

İlgili: S&P 500 resmi olarak ayı piyasasına girdiği için Bitcoin haftayı ‘uçta’ sonlandırıyor

Bu, S&P 500 endeksi ile günlük pozitif korelasyonu Mayıs ayında 0.96’ya yükselen Bitcoin’in gelecekte DCA ve LSI stratejileri arasında benzer sonuçlar gösterme olasılığını biraz yükseltiyor.

Bu nedenle, sabit bir nakit miktarıyla düzenli olarak Bitcoin’e yatırım yapmak, her zaman her şey dahil yönteminden daha iyi kazanç sağlamayabilir.

Hangi Bitcoin stratejisi fiyattan bağımsız olarak en iyi sonucu verir?
BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Ama ikisini bir araya getirmeye ne dersiniz?

Buckingham Wealth Partner’ın baş araştırma görevlisi Larry Swedroe, yatırımcıların LSI ve DCA’nın bir karışımı anlamına gelen “bardağın yarısı dolu” bakış açısıyla yatırım yapmaları gerektiğine inanıyor.

Analist, SeekingAlpha’da şunları yazdı:

“Bugün bir çeyrek yatırım yapın ve kalanını önümüzdeki üç çeyreğe eşit olarak dağıtın. Altı ay boyunca her ayın altıda birini veya iki ayda bir yatırım yapın.”

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hangi Bitcoin stratejisi fiyattan bağımsız olarak en iyi sonucu verir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!