Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler sanal etkileşimli ortamların tüketiciler için sahip olabileceği değeri anlamaya başladıkça Metaverse’de bir dizi sosyal toplantı gerçekleşmeye başladı. 1969 Stonewall İsyanlarını anmak için Haziran ayında düzenlenen bir ay süren kutlama olan Onur Ayının bu yıl çeşitli metaverse ortamlarında kutlanması sürpriz olmamalı.

Metaverse’deki gurur açık erişim yaratır

Web3’te çeşitliliği ve temsili artırmaya adanmış bir inovasyon merkezi olan People of Crypto Lab’ın (POC) kurucu ortağı Akbar Hamid, Cointelegraph’a Metaverse’in dünyanın dört bir yanındaki insanların olmayabilecekleri etkinliklere katılmasına izin vermenin inanılmaz bir yolu olduğunu söyledi. aksi takdirde katılmasına izin verilir. “2022 Onur Ayının, insanların katılmasına izin verilmeyen ülkelerde bile herkesin katılabileceği bir etkinlik olmasını istiyoruz” dedi.

Onur Ayı birçok yerde açıkça kutlansa da şu anda 71 ülke LGBTQ+ olmayı suç sayıyor. Buna karşı çıkmak için Hamid, POC’nin Pride Ayı boyunca sanal bir çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık merkezi başlatmak için blok zinciri tabanlı bir metaverse projesi olan The Sandbox ile işbirliği yaptığını açıkladı. Aidiyet Vadisi olarak bilinen bu eşsiz gençlik merkezi, dünyanın dört bir yanındaki insanların kutlama yapmasını sağlayacak, dedi Hamid:

“Marjinalleştirilmiş topluluklar genellikle geride bırakılıyor, bu nedenle POC’nin Aidiyet Vadisi ile amacı, her topluluğun açık bir şekilde katılabilecekleri etkinliklere erişimini sağlamaktır. Ve mevcut LGBTQIA+ ve diğer azınlıklara karşı artan ayrımcılık iklimi göz önüne alındığında, hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. herkesi kucaklayan güvenli bir alan inşa etmek için daha önemli bir zaman.”

POC Lab’in kurucu ortağı Simone Berry, “aidiyet” hedefine ulaşmak için Cointelegraph’a verdiği demeçte, Valley of Belonging’in farklı etnik, cinsiyet ve cinsel kimlikleri temsil eden 8.430 değiştirilemez simge (NFT) avatarından oluşacağını söyledi. “Avatarlarımızın hiçbiri ikili değil, yani herhangi bir cinsiyet veya cinsel yönelimle özdeşleşmiyorlar. Bu aynı zamanda The Sandbox’taki kullanıcıların zamirleri kullanarak avatarları özelleştirmesine izin veren ilk NFT projesidir,” diye açıkladı Berry. Avatar özelliklerinin 36’dan fazla farklı ten renginden oluşacağını ve protez uzuvlar gibi farklılıkları kutlayan özelliklerin yanı sıra başörtüsü gibi kültürel tanımlayıcıları birleştireceğini de sözlerine ekledi.

POC’nin NYX makyajlı avatarları. Kaynak: Crypto Lab İnsanları

Berry ayrıca, L’Oreal’in bir yan kuruluşu olan NYX Professional Makeup’ın, vokselleştirilmiş makyaj görünümleri sunmak için The Sandbox’a entegre olacağını ve bunun da benimsemeyi daha da artırmaya yardımcı olacağını kaydetti. “Makyajın cinsiyetsiz olduğunu göstermek için 17 Haziran’da gerçekleşecek olan nanemizdeki tüm avatarlarda NYX’ten makyaj olacak” dedi. NYX Professional Makeup genel müdürü Yasmin Dastmalchi, Cointelegraph’a, POC ve The Sandbox ile ortaklığın, farklı topluluklara gerçek bir kendini ifade etme forumu sağladığı için önemli olduğunu söyledi ve Metaverse’in “bir dijital kimlik biçimi haline geldiğini” belirtti.

Decentraland ayrıca, kullanıcıların eğlence, deneyimler ve küratörlü içerik içeren bir ay sürecek bir etkinlikle blok zinciri tabanlı Metaverse’de 2022 Onur Ayını açıkça kutlamasına izin verecek. Metaverse Pride başkanı ve Decentraland’ın kıdemli yapımcısı Iara Dias, Cointelegraph’a Metapride Land’in Metaverse Pride’ı kutlamak için Decentraland’daki genel merkezinin açılışını yapacağını söyledi:

“Bu, küresel LGBTQIA+ topluluğunun dünyanın dört bir yanındaki diğer üyelerle etkileşim kurması ve buluşması için kalıcı bir güvenli alan sunacak. Kullanıcılar, yalnızca Onur Ayı boyunca değil, yıl boyunca alana erişebilecek ve Decentraland ve ortaklarının LGBTQIA+ topluluğunu destekleme taahhüdünü daha da artıracak.”

Dias, Decentraland’ın 11 Haziran’da LGBTQIA+ topluluğunu onurlandıran bir kutlama olan Metaverse Pride’a ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekledi. Detaylandırdı:

“Pride sırasında çıkış yapan, uzun zamandır beklenen ‘öpüşme’ ifadesi, avatarların birbirlerini öpmelerine ve birbirlerine karşı duygularını ifade etmelerine izin verecek. Ayrıca, tüm cinsel yönelimlerden çiftler metaverse’de evlenebilir ve birlikteliklerinin NFT sertifikalarını alabilirler.”

Dias’a göre, bu özellikler taahhütlerini ifade etmelerine izin verilmeyen ülkelerde ikamet eden eşcinsel çiftler için eşsiz bir fırsat sunuyor. “Ayrıca Metaverse’de ilk kez sunum yapan drag queenler ve bu tür bir dansın ve sunumun Metaverse’e ilk kez girdiğini gösteren özel bir vogueing-capoeira sanatçısı olacak” dedi.

Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor
Decentraland’da “Metapride Land”. Kaynak: Decentraland

Metaverse ne kadar güvenli?

Hem The Sandbox hem de Decentraland’in yeni fırsatlar ve erişim sağlamak için bu yıl Pride etkinliklerine ev sahipliği yapması dikkate değer olsa da, Metaverse’de güvenlik ve güvenliğin hala devam eden zorluklar olduğunu belirtmek önemlidir.

Oyun sohbet odaları gibi çevrimiçi topluluklar, ırksal ve cinsel azınlıklara karşı nefret söylemiyle ünlüdür. Gerçekten de, tomurcuklanan metaverse topluluklarının ırkçılık, bağnazlık ve kadın düşmanlığı için yuvalar olduğu gösterilmiştir.

Yakın zamanda Meta’nın sosyal ağ platformu Horizon World’e Oculus sanal gerçeklik başlığı kullanarak giren bir araştırmacı, avatarının sanal alanda tecavüze uğradığını duyurdu.

En Son: WEF’in kapısını çalan kripto: Davos’tan görünüm

The Sandbox’ın kurucu ortağı ve baş işletme ofisi Sebastien Borget, bu endişeleri göz önünde bulundurarak Cointelegraph’a, sanal olarak daha fazla etkinliğe ev sahipliği yaptığı için platformun güvenliği çok ciddiye aldığını söyledi. “The Sandbox’ta güvenlik eğitimi, gelecek milyar kullanıcıyı Metaverse’e dahil etmek için kritik öneme sahip” dedi. Borget, The Sandbox’ın donanım cüzdanı Ledger ile son ortaklığının Metaverse’de güvenliği artırmaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Decentraland’ın aynı zamanda blok zinciri tabanlı bir platform olduğu göz önüne alındığında, Dias, kullanıcıların verilerinin ve gizlilik korumasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. “Decentraland’deki tek kullanıcı kimlikleri, kullanıcı adları ve cüzdan adresleridir. Bu, anonim kalmak isteyen kullanıcıların, kimliklerinin tespit edilmesinden korkmadan kendilerini tam olarak ifade etmelerini sağlar” dedi.

Uygun davranışla ilgili olarak Dias, Metaverse Pride’ın davranış yönergeleri belirlediğini ve kullanıcıların taciz yaşamaları durumunda diğerlerini engellemelerine izin verdiğini belirtti. “Bunun nasıl yapılacağı konusunda rehberlik sağlamak için oyuncu olmayan karakterleri kullanacağız, ancak bunu çok kullanıcı dostu hale getirdik.”

Web3, Pride’ı yeni zirvelere taşıyor

Zorluklar bir yana, Web3 bir bütün olarak Onur Ayının daha önce mümkün olanın çok ötesine geçmesine izin veriyor. Buna ışık tutan Dias, gerçek hayattaki Onur olaylarıyla karşılaştırıldığında Metaverse’in dünyanın her yerindeki insanların – tehlikeli yerlerde bile – katılmasını sağladığını söyledi. Ayrıca bir kişinin avatar aracılığıyla tanımlanan dijital kimliğinin kullanıcılara istedikleri kişi olma cesaretini verebileceğini söyledi. “Avatarlarının cesur olmalarına ve sonunda ortaya çıkıp gerçek benlikleri olmalarına yardımcı olduğunu söyleyen insanların hikayelerini duymak beni şaşırtmaz.”

Onur Ayını kutlamak ve farkındalığı artırmak için bir dizi sanat eseri NFT’si de başlatılıyor. Örneğin, Amerikalı bir politikacı ve Kaliforniya’da kamu görevine seçilen ilk açık eşcinsel erkek olan Harvey Milk’in hem fotoğrafçıları hem de yakın arkadaşları olan Serge Gay Jr. ve Dan Nicoletta, kısa süre önce Milk’in mirasından ilham alan sınırlı sayıda bir NFT sanat serisi başlattı. .

Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor
“Harvey Milk Plaza’nın Dostları” NFT koleksiyonundan. Kaynak: Serge Gay Jr. ve Dan Nicoletta

Nicoletta, Cointelegraph’a “Harvey Milk Plaza Dostları” NFT koleksiyonunun arkasındaki hedefin LGBTQ+ sivil haklarına ve gelişmekte olan NFT sanat pazarına desteği teşvik etmek olduğunu söyledi: “Bu alanda henüz çok fazla LGBTQ+ içeriği görmüyorum. Olanaklar konusunda heyecanlıyım ve bu ortamda ilk kez çalışıyor olacağım.”

Son: Kriptodaki anonim kültür alaka düzeyini kaybediyor olabilir

San Francisco’daki The Friends of Harvey Milk Plaza’nın genel müdürü Brian Springfield ayrıca Cointelegraph’a NFT projesinden elde edilen gelirin San Francisco’nun Castro bölgesinde güvenli ve kapsayıcı bir alan yaratılmasını desteklemek için Friends of Harvey Milk Plaza’ya gideceğini söyledi.

“The Friends of Harvey Milk Plaza NFT Collection’ın amacı, San Francisco’daki The Memorial at Harvey Milk Plaza projesi hakkında farkındalık yaratmak ve diğer şehirlere kendi topluluklarında benzer alanlar inşa etmeleri için ilham vermek” dedi.

Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor
“Castro Caddesi yangın merdiveni eğlenceleri 1978.” Kaynak: Danny Nicoletta, orijinal görüntü

Gurur Simgeleri, LGBTQ+ topluluğunu öne çıkarmayı amaçlayan başka bir NFT projesidir. Pride Icons Pazarlama Direktörü Regev Gur, Cointelegraph’a NFT koleksiyonunda Andy Warhol ve Elton John gibi LGBTQ+ topluluğu içindeki önemli kişilerin resimlerinin bulunduğunu söyledi.

Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor
Andy Warhol NFT. Kaynak: Gurur Simgeleri

Gür, gerçek kimliğini yıllarca gizleyen eşcinsel bir babayla büyüdüğünü paylaştı. Bu nedenle, Pride Icons’un arkasındaki en büyük hedefin, teknolojiyle ilgili faydaların farkında olmayanlar için blok zinciri erişilebilir hale getirirken LGBTQ + topluluğuna dikkat çekmek olduğunu açıkladı: “Bu gerçekten eğitimle ilgili – buna ihtiyacımız var. her kökenden insanı Web3 ve NFT’lerin gücü konusunda eğitin.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Blockchain teknolojisi, LGBTQ + insanlar için yeni fırsatlar yaratıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!