Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran’da gümüş bir astar var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs 2022, korkaklar için değildi. En zor durumdaki ve deneyimli kripto tüccarları bile, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz oranlarının %0,5 artacağını açıklamasının ardından ayın ilk iki haftasında sert bir düşüşle test edildi.

Kripto, gerçek dünyadaki olaylarla daha düşük bir korelasyon sergilerdi ve genellikle kapitalist başarılardan ve başarısızlıklardan etkilenmezdi. Bununla birlikte, 2022’nin ilk beş ayı boyunca Bitcoin (BTC) ile S&P 500 endeksi arasında çok istikrarlı bir yaklaşık sabitlenme görüldü. Enflasyon ve savaş korkuları da her iki piyasa için de nazik olmadı.

Hisse senedi piyasasını taklit eden kripto, 2020 ve 2021’deki muazzam piyasa kapitalizasyonu büyümesinden kaynaklanıyor olabilir. Hisse senetlerinden perakende yatırımcılar eşi görülmemiş oranlarda kripto para birimlerine akın etti ve fiyat hareketlerinde çok daha büyük bir çakışmaya neden oldu.

Bitcoin, 31 Mayıs’ta 31.800$’a geri dönmeden önce 29.000$’ın altına düştü, Ether (ETH) ise 30 Mayıs’a kadar 1.900$’ın üzerine çıkmadan önce 1.700$’ın biraz üzerine düştü. Ancak birçok altcoin’in durumu çok daha kötüydü ve bir zamanlar sabırlı tüccarlardan gelen tepkiler döndü. tahmin edebileceğiniz kadar FUD’a kadar.

Dört sabit para, iki farklı yön

TerraUSD Classic (USTC) olarak bilinen TerraUSD (UST), Terra blok zinciri üzerine inşa edilmiş ve piyasa değerine göre ilk altı stablecoin arasında yer alan bir sabit paraydı. Bununla birlikte, 9 Mayıs’ta, her zaman 1 $ değerini korumak için tasarlanan madeni para, kademeli olarak 0,29 $’a düşerek kripto dünyasını şokta bıraktı. Fiyatı o zamandan beri düzelmedi.

Bunun stabilcoin ortamının geri kalanını nasıl etkilediğine gelince, güvenilir bir stabilcoinin itibarının bir gecede çökmesinden dolayı büyük bir “deste karışıklığı” meydana geldi. Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT), çok daha az sert olsa da kendi başına 0,95 dolara düştü. O zamandan beri toparlandı, ancak madeni paranın ödeme gücü hakkında yenilenen iddialar var.

Dai (DAI) ve USD Coin (USDC), fiyaskonun ortasında ödülü alıyor gibi görünüyordu, çünkü yukarıdaki grafik her bir stablecoin’den en büyük 10 balina adresinin bu iki varlıkta artan bir güven seviyesi gösterdiğini ve coin’lerin devasa dalgalar halinde hareket ettiğini açıkça gösteriyor. USDT ve UST’den (şimdi TerraUSD Classic) borsalar. Üçüncü en büyük stabilcoin geçen ay yaklaşık 19 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığından Binance USD (BUSD) de göz ardı edilemez.

LUNA’nın gözden düşen trajik düşüşü

UST’nin kardeş jetonu LUNA Classic (LUNC) – orijinal LUNA jetonunun güncellenmiş adı – sadece yedi hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 119 $’dan düştü ve şimdi şaşırtıcı bir şekilde 0.000125 $’da oturuyor, fiyatta -99.99999’luk bir düşüşe eşittir ve piyasa değeri. UST’nin 1 dolardan ayrılması tabuttaki son çivi gibi göründü, çünkü Algoritma, Çapa Protokolü’ndeki büyük para çekme işlemleri nedeniyle UST serbest düşüşteyken LUNC’yi yakmak için yeterince hızlı değildi.

Ancak bu noktada LUNC’nin hikayesi eski bir haber gibi görünse de, LUNA 2 – LUNA’nın yeni versiyonu – hakkında yapılan konuşmalar yeni bir hayat ve iyimserlik getiriyor gibi görünüyor. Projenin GitHub’ı, orijinal LUNC’de hiç görülmemiş bir oranda yeni eylemle gerçekten patladı.

Tarihi acı seviyelerinde Bitcoin tüccar duyarlılığı

Duyarlılık Mart 2020’den bu yana en olumsuz seviyelerine ulaştığı için Bitcoin dibe ulaşıyor olabilir. BTC’nin sosyal hakimiyeti de giderek küçülüyor. Tipik olarak, BTC’nin üç azalan hakimiyeti dalgası, tüccarların artık sinir bozucu ve öngörülemeyen bir “diş” satın almakla ilgilenmediğinin açık bir işaretidir. Ve tüccarlar faiz kaybettiğinde, fiyatlar tarihsel olarak uyanır.

Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran'da gümüş bir astar var

Telegram, Reddit ve Twitter sosyal hacmi arasında, üç platform, geçtiğimiz birkaç ay bir yana, geçen yıl kripto hakkında çılgınca farklı tartışma oranları gördü. Reddit, fiyatlar yaklaşık iki hafta önce dibe vurduğunda, Telegram tartışmaları tamamen sona erdiğinde açık ara en dikkat çekici artışı gördü.

Balinalar tarafından tutulan BTC miktarı düşük, adres sayısı artıyor

May’in Bitcoin balina etkinliği hakkında iyi ve kötü haberler var. İyi haber şu ki, 100-1.000 BTC tutan balina adreslerinin sayısı, yaklaşık dört aydır, Ocak ayının sonunda bir geri dönüş görmeye başlayan bir eğilim. Bu arada, kötü haber şu ki, bu balina adresleri tarafından tutulan gerçek toplam miktar, tüm zamanların en yüksek seviyesinden hemen önce, Ekim ayının sonlarına kadar uzanan uzun vadeli bir döküm paterni gösteriyor.

Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran'da gümüş bir astar var

Dai hızının düşük kalması Ether için iyiye işaret

En iyi altcoin Ether ile, Dai ağında görüldüğü gibi, fiyatı ile bir madeni paranın her gün ortalama cüzdan değiştirme sayısı olan hız miktarı arasında bir korelasyon var gibi görünüyor.

Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran'da gümüş bir astar var

Dai’nin hızında bir dizi büyük artış, Ether’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Kasım ortasından haftalar sonra görüldü, ancak son aylarda oldukça hareketsiz kaldı. Bu metrik düşük seviyelerde kaldığı sürece, kripto para piyasasının geri kalanına kıyasla ETH için izole bir düşüş tehdidi yoktur.

Ethereum ücretleri de cesaret verici bir şekilde oldukça uykuda

Dai’deki düşük hızın yanı sıra, Ethereum ağındaki ücretler yılın en düşük seviyelerine yaklaşıyor. Birçok ağ arasında çok fazla durgunluk olması, işlem başına maliyetin düşmesine neden oldu.

Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran'da gümüş bir astar var

Yukarıdaki grafik, Mayıs ortasında ortalama ücretlerdeki (98 $’a) büyük artışı göstermektedir. Bu, daha fazla olumsuzluğun muhtemel olduğuna dair açık bir işaretti. Boğaların onlar gibi olduğu yerlerde ücretlerin düşük kalmasını umabilirsiniz.

Cointelegraph’ın Market Insights Bülteni, dijital varlık piyasasını hareketlendiren temeller hakkındaki bilgilerimizi paylaşıyor. Bu analiz, 2.000’den fazla kripto para birimi hakkında zincir içi, sosyal medya ve geliştirme bilgileri sağlayan bir pazar istihbarat platformu olan önde gelen analitik sağlayıcı Santiment tarafından hazırlanmıştır.

Santiment, kullanıcıların kripto para piyasası davranışını daha iyi anlamalarına ve veriye dayalı yatırım fırsatlarını belirlemelerine yardımcı olmak için yüzlerce araç, strateji ve gösterge geliştiriyor.

Feragatname: Gönderide ifade edilen görüşler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve olumsuzluk belirli sağlamak için tasarlanmış tavsiye veya herhangi bir birey için veya herhangi bir özel güvenlik veya yatırım ürün.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto piyasası Mayıs ayında düştü, ancak Haziran’da gümüş bir astar var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!