Bitcoin ekosistemi, küresel ATM kurulumlarında bir U dönüşü kurtarma işlemi yapıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ATM kurulumları, Haziran 2022’de bu yıl ilk kez beş aylık aşağı yönlü yörüngenin tersine çevrildiğini gördüğü için yeni bir geri dönüşe işaret etti.

Dünya çapındaki küresel ATM kurulumları yıl boyunca istikrarlı bir şekilde düştü ve Mayıs ayı en düşük 205 ATM kurulum sayısını bildirdi. Ancak, Haziran ayı sadece ilk on günde 882’den fazla ATM’nin kurulumunu gördü.

Aylık olarak kurulan ve kaldırılan kripto para birimi makine sayısının net değişimini gösteren grafik. Kaynak: Coin ATM Radarı

Yukarıdaki grafikte kanıtlandığı gibi, Mayıs 2022’deki düşüş, en son üç yıl önce 2019’da görülen bir aralığa ulaştı. Son iki yılda, 2020 ve 2021’de, Bitcoin ATM kurulumları, sayısız ödüllü bir pazarın ortasında daha dost düzenleyici ortamlar sayesinde tutarlı bir şekilde büyüdü. Kripto para birimleri bir an için tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Ayrıca, Bitcoin’in El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak kullanılması, geçen yıl kripto ATM kurulumlarındaki artışa katkıda bulundu. Çin’in kripto ticareti ve madenciliğine de bir battaniye koyması, küresel ATM kurulum sayılarındaki geçici yavaşlamaya katkıda bulundu. Şaşırtıcı bir şekilde, düzenleyici engellere rağmen Çin, kripto yasağına rağmen en iyi 2. Bitcoin madencilik merkezi olarak çıktı.

Kripto ATM kurulumları 2021’de zirve yaptı ve Aralık ayında 1971 ATM’lerinin bir ay içinde kurulmasına tanık oldu. Ancak, Haziran 2022’ye kadar rakamlar Mayıs ayına kadar %89,75 düştü ve bunu takip eden ayda hızlı bir toparlanma izledi.

Coin ATM Radar’ın son iki ayda toplanan verilere dayanan gösterge ölçeğine göre, dünya genelinde günde ortalama 23 kripto ATM’si kuruluyor.

Bitcoin ekosistemi, küresel ATM kurulumlarında bir U dönüşü kurtarma işlemi yapıyor
Zaman içinde kurulan kripto makinelerinin hızını gösteren bir grafik. Kaynak: Coin ATM Radarı

Veriler ayrıca, şu anda dünya genelinde kurulu 38.000 operasyonel ATM olduğunu doğrulamaktadır. Kripto ATM’leri, Bitcoin ve kripto ekonomisi için çok önemli bir amaca hizmet ederek, kullanıcıların ve yatırımcıların fiat para birimlerini Bitcoin’e karşı değiştirmelerine ve bunun tersini yapmalarına olanak tanır.

Parti dışında, Amerika Birleşik Devletleri toplam kripto ATM ağının %87,9’unu, yani 33.403 ATM’yi temsil ediyor. Pazar payı açısından bu alana öncülük eden önde gelen üreticiler Genesis Coin (%40,9), General Bytes (%21,6), BitAccess (%16,1), Coinsource (%5,4) ve Bitstop (%4,8).

ATM işlemleri, Bitcoin ağının genel likiditesine katkıda bulunmazken, yatırımcıların fiat para birimlerine karşı kripto varlıkları satın almalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, yerel kripto ATM’lerine sahip olmak, kripto para birimlerinin benimsenmesini ana akım haline getiriyor.

Benzer şekilde, El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettikten sonra turizmde bir artışa tanık oldu. Raporlara göre El Salvador’un turizmi, Bitcoin Yasası’nın uygulanmasından bu yana %30 büyüdü.

İlişkili: Düşen Bitcoin fiyatı El Salvador’u etkilemiyor: ‘Şimdi daha fazla satın alma zamanı’ diyor Dania Gonzalez

Cointelegraph ile yakın tarihli bir tartışmada, El Salvador Cumhuriyeti Milletvekili Dania Gonzalez, kısa süre önce ülkenin düşen fiyatlar nedeniyle daha fazla Bitcoin satın alma planını açıkladı.

Gonzalez, “Nayib Bukele’nin yaptığı, Bitcoin satın almak ve belirli bir stratejik anda kar elde etmekti” dedi.

Gonzalez ayrıca, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin stratejisinin, hesaplanan BTC yatırımları sayesinde mümkün olan iki girişime (bir veteriner hastanesi ve bir devlet okulu) atıfta bulunarak sosyoekonomik etki açısından başarılı olduğunu zaten kanıtladığını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin ekosistemi, küresel ATM kurulumlarında bir U dönüşü kurtarma işlemi yapıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!