ECB, dijital euroyu 1.5T token ile sınırlayabilir — İcra kurulu üyesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası veya ECB’nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital para biriminin bir yatırım biçimi olarak kullanılmasını önlemek için merkez bankasının dijital euro’nun toplam varlıklarını sınırlamasını önerdi.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi için Çarşamba günü yaptığı konuşmada Panetta, ECB’nin dijital avro sayısını 1 ila 1,5 trilyon token arasında sınırlandırabileceğini ima etti. Önerilen limit, sakinleri HODLing tokenlerinden kripto varlıkları gibi bir yatırım olarak caydırmayı amaçlayan bir çabanın parçası olacak ve “daha ​​büyük holdingler daha az cazip oranlara tabi olacak”.

Panetta, “Ön analizlerimiz, toplam dijital euro varlıklarını bir trilyon ile bir buçuk trilyon euro arasında tutmanın finansal sistem ve para politikası üzerindeki olumsuz etkileri önleyeceğini gösteriyor” dedi. “Bu miktar, dolaşımdaki mevcut banknotlarla karşılaştırılabilir. Avro bölgesinin nüfusu şu anda 340 milyon civarında olduğu için, bu kişi başına yaklaşık 3.000 ila 4.000 dijital avroluk holdinglere izin verecek.”

Panetta ayrıca, özel sektördeki şirketlerin dijital bir euronun etkin bir şekilde kullanıma sunulması için büyük olasılıkla kamu görevlileriyle koordinasyon kurması gerekeceğini de yineledi. Daha önce CBDC’nin hem fiziksel hem de çevrimiçi mağazalarda kabul edilmesinin ve kişiden kişiye kolay ödemelere izin verilmesinin önemini öne sürmüştü.

İlişkili: ECB ve Eurosystem, dijital euro müşteri arayüzünün deneysel prototipini oluşturmaya başladı

ECB, Temmuz 2021’de CBDC için iki yıllık bir soruşturma aşaması başlattığını ve olası bir 2026’da serbest bırakılacağını duyurdu. Mayıs ayında, merkez bankası “anonimi olmayan bir CBDC”nin tercih edilebilir bir seçenek olabileceğini öne süren bir çalışma belgesi yayınladı. geleneksel dijital ödemelerle karşılaştırıldığında, ancak AB’deki çoğu kişi hala dijital bir euroya karşı çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ECB, dijital euroyu 1.5T token ile sınırlayabilir — İcra kurulu üyesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!