Toplam kullanımın yüzdesi olarak yasa dışı kripto kullanımı düştü: Rapor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain adli tıp firması CipherTrace’e göre, 2021’de ve 2022’nin ilk çeyreğinde yasadışı kripto para birimi etkinliği, genel kripto etkinliğinin yüzdesi olarak azaldı.

Kripto para birimi endüstrisi, bazı yargı bölgelerinde yasa dışı faaliyetler için bir sığınak olarak uzun zamandır bir üne sahiptir. Bununla birlikte CipherTrace, yasa dışı etkinliğin 2020’deki toplam kripto para birimi etkinliğinin %0,62 ila %0,65’i arasında olduğunu tahmin ediyor. Firma, 2021’de toplam etkinliğin şimdi %0,10 ila %0,15’ine düştüğünü bildirdi.

Kaynak: CipherTrace

CipherTrace, Pazartesi günü yayınlanan “Kripto Para Suçu ve Kara Para Aklamayı Önleme” raporunda, 2021 ve 2022’nin ilk çeyreğindeki ilk on merkezi olmayan finans (DeFi) hackinin saldırganlara 2,4 milyar dolar kazandırdığını belirtti.

Bu rakamın yarısından fazlası sadece iki olaydan geldi; en büyüğü yaklaşık 650 milyon dolar değerindeki Mart 2022 Ronin Network istismarı ve çoğu anonim hacker tarafından iade edilen 610 milyon dolarlık Ağustos 2021 Poly Network hack’iydi.

Kyckr’a göre, benzer bir zaman diliminde, bankacılık sektöründeki Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ile ilgili cezalar önemli ölçüde arttı ve Kyckr’a göre 2020’de sadece 24 olan 80 kurum 2021’de cezaya çarptırıldı.

Para cezalarının toplam dolar tutarı 2020’den düşerken, geçen yıl bankaların AML veya Müşterini Tanı (KYC) ile ilgili ihlaller için 2,7 milyar dolar para cezası ödediğini gördü, en büyük tek para cezası toplam 700 milyon dolar.

Kriptoda önemli meblağlar kullanılırken, CipherTrace hızla genişleyen kripto ekosistemini detaylandırdı ve 2020 için toplam kripto piyasası faaliyetinin yaklaşık 4,3 trilyon dolar olduğunu ve bunun 2021’in ilk yarısında yaklaşık 16 trilyon dolara ulaştığını belirtti.

CipherTrace, kripto piyasasının büyümesinin, “uzayın sadece modern bir vahşi batı olmadığını garantilemek için kararlı adımlar atmaya başlayan” dünyadaki düzenleyicilerin artan incelemesini de beraberinde getirdiğini söylüyor.

İlişkili: Suçtan sonraki hayat: Ceza soruşturmalarında ele geçirilen kriptoya ne olur?

Raporda belirtilen en önemli düzenleyici olaylardan bazıları, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’in Mart ayında blok zincir teknolojisini incelemek için kripto yürütme emri, Dubai’nin sanal bir varlık düzenleyicisi kurması ve Avrupa Birliği’nin önerdiği Kara Para Aklamayı Önleme yasalarını içeriyor.

CipherTrace, kuruluşların “biçimlendirmek için çok gerçek bir teşvike” sahip olacağını veya “hükümetin elinde ağır kayıplar” ile karşı karşıya kalacağını ekledi, kriptoda var olan tehditlerin gelecekteki düzenleyici çabaların odak noktası olacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplam kullanımın yüzdesi olarak yasa dışı kripto kullanımı düştü: Rapor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!