BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), 15 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi tarafından agresif bir faiz artışından korkan tüccarlar panikleyip varlıklarını terk ederken, 20.000 dolarlık kritik desteğe yakın bir düşüş yaşadı. Satışın başka bir nedeni, borç vermenin olası bulaşma korkuları olabilir. Celsius platformu ve kripto risk sermayesi şirketi Three Arrows Capital (3AC) ayağa kalktı.

Zincir üstü analitik platformu CryptoQuant’tan elde edilen veriler, 14 Haziran’da 59.376 Bitcoin’lik 24 saatlik borsa girişlerini gösterdi; bu, 30 Kasım 2018’den bu yana en yüksek giriş. Bitcoin madencileri, borsalara Bitcoin göndermek için diğer yatırımcılara da katıldı. Bitcoin Madencilerinden Borsaya akış metriği yedi ayın en yüksek seviyesi olan 9.476’ya ulaştı ve bu da madencilerin yakın vadede daha fazla düşüş beklediklerini gösteriyor.

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: madeni para360

Tanınmış yatırımcılar, Bitcoin’de bir dip yapılıp yapılmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Galaxy Digital Holdings başkanı ve CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in 20.000 dolar tutabileceğine ve Ether’in (ETH) 1.000 dolara düşebileceğine inanıyor. BitMEX’in kurucu ortağı ve eski başkanı Arthur Hayes, seviyelerin kırılması durumunda bunun “spot piyasalarda büyük satış baskısına” yol açabileceği konusunda uyardı.

Bitcoin ve büyük altcoinlerde dikkat edilmesi gereken önemli seviyeler nelerdir? Öğrenmek için en iyi 10 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin sağlam bir ayı tutuşunda kalıyor. Günün şamdanındaki uzun fitilden görüldüğü gibi, boğalar 14 Haziran’da toparlanmaya başlamaya çalıştı, ancak ayılar pes edecek durumda değildi. Agresif bir şekilde sattılar ve fiyatı 15 Haziran’da 20.111 dolara çektiler.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Son birkaç gündeki keskin satış, göreli güç endeksini (RSI) 21’e yaklaştırdı. Bu, kısa vadede bir toparlanmanın mümkün olduğunu gösteriyor. BTC/USDT çifti 24,562$’lık %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesine ve ardından 25,938$’dan %50 geri çekilme seviyesine yükselebilir. Ayıların bu bölgede güçlü bir savunma oluşturması bekleniyor.

Fiyat bu genel bölgeden düşerse, ayılar pariteyi 20.000 doların altına çekerek düşüş trendini sürdürmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, parite bir sonraki desteğe 17.500 dolardan ve daha sonra 16.000 dolardan düşebilir.

Alıcıların, olası bir trend değişikliğini belirtmek için fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (27.748 $) üzerine itmesi ve sürdürmesi gerekecek.

ETH/USDT

Eter güçlü bir düşüş trendinde. Alıcılar 14 Haziran’da düşüşü durdurmaya çalıştılar ancak daha yüksek seviyeleri sürdüremediler. Ayılar 15 Haziran’da satışlarını yenilediler ancak boğalar tüm güçleriyle 1000 dolarlık psikolojik seviyeyi savunuyorlar.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
ETH/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Son birkaç günün aralıksız satışı, RSI’yi aşırı satım bölgesine çekti. Bu, satışların kısa vadede aşırıya kaçmış olabileceğini gösteriyor. Bu, 1,268 doların üzerinde ivme kazanabilecek güçlü bir ayı piyasası rallisine neden olabilir. ETH/USDT çifti daha sonra 20 günlük EMA’ya (1.636 $) yükselebilir.

Alternatif olarak, fiyat düşmeye devam ederse ve 1.000 doların altına düşerse, düşüş trendinin yeniden başlamasını önerecektir. Parite daha sonra boğaların düşüşü tekrar durdurmaya çalışacağı 900 dolara düşebilir.

BNB/USDT

BNB, 211 dolarlık kritik seviyeye yakın boğalar ve ayılar arasında zorlu bir savaşa tanık oluyor. Boğalar 14 Haziran’da bir toparlanma başlatmaya çalıştı ancak daha yüksek seviyeleri sürdüremediler.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
BNB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayılar bundan yararlandı ve 15 Haziran’da fiyatı 211 doların altına çekti. Düşen hareketli ortalamalar ayılar için bir avantaj gösterse de, RSI’daki aşırı satım seviyesi kısa vadede bir rahatlama rallisi gösteriyor.

Boğalar fiyatı 211 doların üzerinde tutarsa, BNB/USDT çifti 20 günlük EMA’ya (275 dolar) bir ralli girişiminde bulunabilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, paritenin birkaç gün daha 211 ile 350 dolar arasında geniş bir aralıkta sıkışıp kalabileceğini gösterebilir.

Aksine, fiyat mevcut seviyeden veya 20 günlük EMA’dan düşerse, ayılar düşüş trendini sürdürmeye çalışacak. Aşağı yönde bir sonraki destek 186 dolar.

ADA/USDT

Ayılar, 13 ve 14 Haziran’da Cardano’yu (ADA) 0,44 dolardan desteğin altına çekmeye çalıştı ancak daha düşük seviyeleri sürdüremedi. Bu, boğaların 0,44 ile 0,40 dolar arasındaki destek bölgesini agresif bir şekilde savunduklarını gösteriyor.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
ADA/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar, fiyatı 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) (0,60 $) üzerine çıkarmaya çalışacak. Bunu başarırlarsa, ADA/USDT çifti 0,69 dolara ve ardından 0,74 dolara yükselebilir. Ayıların bu tepe bölgesini kuvvetle savunması muhtemeldir.

Bu varsayımın aksine, eğer fiyat 20 günlük EMA’dan (0,54 $) düşerse, duyarlılığın negatif kalacağını ve tüccarların küçük rallilerde satış yaptığını gösterecek.

Ayılar daha sonra fiyatı destek bölgesinin altına düşürmek için bir girişimde daha bulunacak. Başarılı olurlarsa, parite düşüş trendinin bir sonraki ayağının başlangıcını işaret edebilir. Aşağı yönde bir sonraki destek 0,30 dolar.

XRP/USDT

Ripple (XRP), azalan üçgenin altındaki kırılmanın model hedefi olan 13 Haziran’da 0.30 dolara düştü. Ayılar 14 Haziran’da fiyatı desteğin altına çekti ancak boğalar günün mum çubuğundaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi düşüşü satın aldı.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
XRP/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Alıcılar, 0,38 dolarlık arıza seviyesine ulaşabilecek bir toparlanma başlatmaya çalışıyorlar. Ayılar bu seviyeyi dirence çevirirse, bu duygunun olumsuz kaldığını gösterir. Satıcılar daha sonra düşüş trendini sürdürmeye çalışacak ve XRP/USDT çiftini 0,24 dolardan bir sonraki güçlü desteğe indirecek.

Aksine, boğalar fiyatı 0,38 doların üzerinde tutar ve sürdürürse, daha düşük seviyelerde güçlü alım önerecektir. Alıcılar daha sonra pariteyi 50 günlük SMA’ya (0,45 $) itmeye çalışacaklar. Ayıların bölgede 0,46 ile 0,50 dolar arasında güçlü bir meydan okuma oluşturması muhtemel.

SOL/USDT

Solana (SOL) 26 dolar seviyesinin üzerinde kalmaya çalışıyor. Boğalar, 14 Haziran’da fiyatı 35 dolarlık kırılma seviyesinin üzerine çıkarmaya çalıştı ancak ayılar yerini korudu. Bu, ayıların 35 dolar seviyesini dirence çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
SOL/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat düşer ve 26 doların altına düşerse, düşüş trendinin yeniden başlamasını önerecektir. SOL/USDT çifti daha sonra 22 dolara ve daha sonra psikolojik seviyeye 20 dolardan düşebilir.

Alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın (38 $) üzerinde tutar ve sürdürürse, bu düşüş görünümü kısa vadede geçersiz olabilir. Bu olursa, 35 doların altında kısa pozisyonlara girmiş olabilecek agresif ayılar çıkışa koşabilir. Bu, kısa bir sıkışıklığa neden olabilir ve pariteyi 60 dolardan genel dirence doğru itebilir.

DOGE/USDT

Alıcılar, Dogecoin’i (DOGE) 0,05$’lık psikolojik seviyenin üzerinde tutmaya çalışıyor. RSI’daki aşırı satım seviyeleri, kısa vadede bir rahatlama rallisinin mümkün olduğunu gösteriyor.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
DOGE/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğalar DOGE/USDT çiftini 20 günlük EMA’ya (0,07 $) itmeye çalışacak. Fiyat bu seviyeden düşerse, ayılar tekrar düşüş trendini sürdürmeye çalışacak ve pariteyi 0,04 dolara indirecek.

Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, yükseliş momentumu artabilir ve parite 50 günlük SMA’ya (0,09$) yükselebilir. Böyle bir hareket, paritenin yakın vadede dibe vurmuş olabileceğini düşündürür.

İlişkili: NEXO fiyatı, ‘iflas’ kripto fonundan bulaşma korkuları üzerine üç gün içinde %40 düştü

NOKTA/USDT

Polkadot (DOT), son iki gündür 7,30 dolarlık kritik desteğin yakınında işlem görüyor. Ayılar fiyatı 7.30 doların altına çekse de daha düşük seviyeleri sürdüremediler. Bu, düşüşlerde güçlü alım olduğunu gösterir.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
DOT/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Alıcılar fiyatı 7.30 doların üzerinde tutarsa, DOT/USDT çifti 20 günlük EMA’ya (8.80 dolar) yükselebilir. Bu, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir seviye çünkü üzerinde bir kırılma ve kapanış, paritenin bir süre için 6.36$ ile 12.44$ arasında konsolide olabileceğini düşündürecek.

Tersine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterir. 6.36 doların altında bir kırılma ve kapanış, düşüş trendinin yeniden başlamasına işaret edebilir. Parite daha sonra 5 dolara ve daha sonra 4.23 dolara düşebilir.

ASYA/USD

UNUS SED LEO (LEO) 13 Haziran’da hareketli ortalamaların altına düştü, ancak günün mum çubuğundaki uzun kuyruk, daha düşük seviyelerde agresif alımları gösteriyor. Bunu, 14 Haziran’da alıcılar ve satıcılar arasında kararsızlığa işaret eden bir gün içi mum grafiği izledi.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
LEO/USD günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar, 15 Haziran’da fiyatı alçalan kanalın direnç çizgisine doğru itmeye çalıştı ancak ayıların başka planları vardı. Fiyatı hareketli ortalamaların altına çekerek kanalın destek hattına düşme olasılığını artırdılar.

Fiyat destek çizgisinden güçlü bir şekilde geri dönerse, LEO/USD çiftinin kanal içindeki kalış süresini birkaç gün daha uzatabileceğini gösterecektir. Bir sonraki trend hareketi, ayılar çifti kanalın altına düşürürse veya boğalar fiyatı direnç çizgisinin üzerine çıkarırsa başlayabilir.

SHIB/USDT

Boğalar, 0.000007 $ seviyesini agresif bir şekilde savunmaya çalışıyor. Shiba Inu (SHIB), 14 Haziran’da boğalar ve ayılar arasındaki kararsızlığı gösteren bir Doji şamdan deseni oluşturdu.

BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB
SHIB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Belirsizlik tersine dönerse ve boğalar fiyatı 0.000009 doların üzerine çıkarırsa, SHIB/USDT çifti 0.000010 dolarlık kırılma seviyesine yükselebilir. Fiyat bu seviyeden düşerse, trendin negatif kaldığını ve tüccarların rallilerde satış yaptığını gösterir. Ayılar daha sonra düşüş trendini sürdürmeye çalışacak ve pariteyi 0,000006 dolara indirecek.

Alternatif olarak, boğalar fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarırsa, olası bir ralli için kapıları 0,000014 dolara açabilir. Böyle bir hareket, paritenin dibe vurmuş olabileceğini düşündürebilir.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Piyasa verileri şu şekilde sağlanır: HitBTC değiş tokuş.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE, DOT, LEO, SHIB

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!